WIELKI SUKCES PROJEKTU 

WIELKI SUKCES UCZENNIC KLASY 3TLi, 2TLi w LONDYNIE oraz we WROCŁAWIU!!!
 

Grupa odważnych dziewczyn : Klaudia Opolska, Iza Rogala, Ola Starecka oraz Paula Rajn rozwijają swoje mocne strony i osiągnęły spektakularny
sukces w brytyjskim projekcie Time for Tea. 

Stworzyły nieformalną grupę poszukującą w środowisku szkolnym kwestii istotnych dla młodzieży. W działaniach projektowych zatytułowanych: „Szacunek do siebie,
szacunkiem  do innych”odkryły ważną wiadomość dotyczącą nas wszystkich – 75% ankietowanych sądzi, że ludzie nie szanują się nawzajem. 

Przygotowały film o swojej pracy, który został przedstawiony na prestiżowym spotkaniu w Londynie zorganizowanym przez organizację
Momentum World. Dodatkowo dziewczyny uznały, że warto to zmienić – bo szanować to znaczy słuchać z uwagą. Zdobyły w konkursie na Mikrogranty fundusze na zorganizowanie Dnia Szacunku w szkole oraz nieformalnego miejsca spotkań naszej społeczności szkolnej – kącika relaksacyjnego, gdzie będziemy omawiać inne ważne dla nas sprawy przy filiżance herbaty! 

Poszukujemy chętnych do pomocy przy malowaniu, robieniu mebli z palet i innych prac remontowych.
 

Wy też możecie zrobić coś dla siebie w szkole! 

Zapisy uczniów, rodziców, nauczycieli chętnych do pomocy przy remoncie  u opiekunki projektów pani Agnieszki Pałac.

 

NOWY PROJEKT W SZKOLE

  
  Rozpoczynamy w szkole projekt: Respect others ,respect yourself . Szacunek do innych , szacunkiem do siebie
 

Chcemy zaproponować społeczności szkolnej wspólne przemyślenie kwestii poszanowania własnej osoby oraz poważania drugich. 

Badaniami i opracowaniem zagadnienia zajmie się grupa KIDO – Klaudia Opolska, Iza Rogala, Daniel Wojdat  i Ola Starecka – kulturalni (kind), interesujący się światem (interested in world), decydujący o sobie (decisive) i otwarci na innych (open minded) młodzi reporterzy z 3Tli! 

Opracowali już ankietę czym jest szacunek i wkrótce zapytają Was o zdanie  na ten temat! 

Spotkania grupy odbywają się przy filiżance herbaty według zasady, że  „ Time for Tea” to dobry moment na przemyślenia ważnych kwestii. 

  To także tytuł światowego projektu , do którego dołączyła nasza szkoła szczegóły :  www.momentumworld.org.  

Zebrane materiały, wnioski, film reportażowy i zdjęcia prześlemy do Londynu, skontaktujemy się tez  z innymi grupami z różnych zakątków świata.  

Szczegóły działań dociekliwych reporterów KIDO wkrótce! 

Jeśli temat Was zainteresował dołączcie do nich – mamy kilka rodzajów herbaty!

 

Opiekunka projektu: Agnieszka Pałac

WRĘCZENIE DYPLOMÓW

16 listopada odbyło się uroczyste wręczenie dyplomów ukończenia praktyk zagranicznych finansowanych ze środków unii europejskiej w ramach programu Erasmus+. 
 
12 uczniów naszej szkoły otrzymało międzynarodowe certyfikaty Europass Mobilność - dokumenty pozwalające zaprezentować umiejętności i kwalifikacje zdobyte podczas stażu w Irlandii w sposób jasny i zrozumiały w całej Europie.
 
Pani Dyrektor Stella Gazdulska pogratulowała uczniom sukcesów i wręczyła dyplomy od pracodawców i organizatorów stażu. Na pewno z takimi certyfikatami łatwiej szukać pracy! 
 
Stażyści przygotowali też ciekawą prezentację z pobytu w Cork , którą zaprezentowali rodzicom i nauczycielom na spotkaniu przy irlandzkiej herbacie. 
 
Zapraszamy na stronę projektu - obejrzyjcie miłe wspomnienia uczniów i fotorelację z przygotowań do wyjazdu i z całego pobytu oraz zdjęcia ze spotkania.
 
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć  Fotogaleria

 

SPRAWOZDANIA ZE STAŻY

 
Sprawozdanie z praktyk zagranicznych ! 


	
Sprawozdanie z praktyk zagranicznych ! 
Staż w Irlandii zakończył się  wielkim sukcesem. Nasi uczniowie spisali się na piątkę - 
poradzili sobie językowo, zrobili dobre wrażenie na pracodawcach, wykazali się wiedzą 
logistyczną i dojrzałym podejściem do obowiązków. 
Otrzymali międzynarodowe certyfikaty i rekomendacje firmowe. 
Zapraszamy na krótki opis firm i nowe zdjęcia! 

	

	

	

Nasi uczniowie na praktykach w Irlandii- Cork. Jak zostać logistykiem ?

Logistyk jest odpowiedzialny za koordynowanie przepływu materiałów i surowców w firmie. Organizuje on transport i dystrybucję gotowych towarów, odpowiedzialny jest za kontakty z przewoźnikami. Musi efektywnie współpracować z działem zaopatrzenia i produkcji. Mniej kreatywnym obowiązkiem logistyka jest prowadzenie dokumentacji związanej z dystrybucją towarów w kraju jak i poza jego granicami, uzupełnianie, przygotowanie towarów. 

Jakie zatem cechy powinien posiadać pracownik aspirujący na to stanowisko? Przede wszystkim powinien być zdolny do twórczego myślenia i otwartego podejścia do kwestii operacyjnych oraz biznesowych. Pożądana jest również skłonność do podejmowania ryzyka powiązana z wysokim stopniem odpowiedzialności i wewnętrznej dyscypliny. Czasem również praca ta jest powiązana z działam marketingu – jeśli konieczny jest transport materiałów promocyjnych. Logistyk musi być człowiekiem wszechstronnym o silnym charakterze i dojrzałej psychice. Niezbędna okaże się też operatywność i bardzo dobra organizacja pracy oraz umiejętność zarządzania czasem.

 

Gdzie takie umiejętności można zdobyć ? Czy się z tym rodzimy? Czy można się tego nauczyć w szkole?

Nasi przyszli logistycy szukali odpowiedzi na te i inne pytania w swoich firmach , miejscach praktyk gdzie zostali przydzieleni.

Poniżej zdjęcia z miejsc pracy i krótki opis firm

Małgorzata Fidelus i Szymon Sawicki 3TLI

 

DEBENHAMS  - brytyjska sieć domów towarowych, zajmująca się sprzedażą detaliczną ubrań, kosmetyków, sprzętu RTV i AGD, oraz mebli. Początki przedsiębiorstwa sięgają 1778 roku, gdy William Clark otworzył w Londynie sklep z drogimi tkaninami, parasolami i galanterią. W 1813 roku w firmę zainwestował William Debenhams,  w  1905 roku przedsiębiorstwo zostało zarejestrowane jako Debenhams Inc. Obecnie Debenhams posiada 144 domy towarowe i 13 mniejszych obiektów w Wielkiej Brytanii i Irlandii, gdzie zatrudnia ok. 24 000 pracowników, oraz 51 sklepów franczyzowych w 18 krajach poza Wyspami Brytyjskimi. Flagowe placówki Debenhams znajdują się w Londynie (przy Oxford Street oraz w centrum handlowym Westfield London), w Liverpoolu oraz w Dublinie. Nasi stażyści podejmowali się różnych zadań przyjęcia dostaw- rozkładania na regały, skanowania, tagowania produktów, przygotowywali stanowiska pracy, pomagali pracownikom działu przyjęć i magazynu. 

Paula Rajn 2TLi

SALON SS SHOP Paula  miała  staż u dostawcy profesjonalnych materiałów do salonów fryzjerskich , zakładów kosmetycznych. Zaczęła od najprostszych prac, lecz  szybko doceniono jej zaangażowanie   – szefowa pochwaliła już ją pierwszego dnia.

Nasza stażystka realizowała  poważne zamówienia, ćwiczyła irlandzki akcent ! Opiekunka stażu na wyjeździe, pani Agnieszka Pałac, była z wizytą w Salon Shop i rozmawiała z pracodawcami Pauli – wszyscy jednogłośnie mówili, ze to najlepsza praktykantka jaką mieli, bardzo chętna do pracy, uważna i  szybko ucząca się. Potrafiła nawet dostrzec błędy popełnione przez stałych pracowników  hurtowni. Szkoła otrzymała pochwałę ze przygotowany program stażu – tak jest im dużo łatwiej przydzielać zadania .

Czujemy się wyróżnieni i pochwaleni !  

 

 

Natalia Adamowicz , Dawid Jakubiak i Kacper  Krenz z 3TLI

Odbyli staż w KILKENNY- sklepie zajmującym się sprzedażą wyrobów irlandzkiego rzemiosła od ponad 50 lat. Produkty zaprojektowane w Irlandii począwszy od ubrań, dodatków, ręcznej biżuterii , kryształów, ceramiki i szerokim asortymencie drobnych upominków są sprzedawane od 1963 kiedy to warsztat Kilkenney został przekształcony przez rząd na przedsiębiorstwo promujące oryginalne wyroby irlandzkie  i w ten sposób utworzono dodatkowe miejsca pracy dla społeczeństwa.

Dzisiaj firmą zarządza właścicielka  Marian O’Gorman wraz z rodziną. Inspirująca jest historia Marian – pochodzi ona z Blarney  niedaleko Cork gdzie jej ojciec założył wielka produkcję wyrobów irlandzkich. Porzuciła ona szkołę w wieku 16 lat by pomagać ojcu. Przepracowała tam 28 lat- po przekształceniu obu firm w rządowe Marian podjęła się zarzadzania biznesem , do dziś  powstało 15 sklepów , 2 kawiarnie i sklep on-line. Firma zatrudnia 280 0sób. 

Praktykanci ZSL wykonywali różne zadania – Natalia pracowała na stanowisku nadawania paczek, wpisywała oznaczenia do systemu, naklejała etykiety i umieszczała je w odpowiednie  je miejsca.

Dawid i Kacper zbierali i drukowali zamówienia internetowe, kompletują też inne zamówienia. Dawid korzystał z programu logistycznego do katalogowania produktów na paletach, drukował dokument ze spisem produktów. Kacper pomagał  szefowej i skanował towary- bardzo doceniono ich zaangażowanie.

Natalia Szymańska 3TL2 i Krzysztof Sikorski 3TLi

DENISE’S DELICIOUS - Pracowali w irlandzkiej piekarni oferującej szeroki asortyment bezglutenowych produktów, pieczywa, ciasteczek , nabiału o recepturach spełniających najbardziej wyszukane smaki. Denise O’ Callaghan otworzyła piekarnie , krótko potem jak okazało się ,że jej ojciec ma zdiagnozowana celiakię . Chciała wraz z mamą pomóc ojcu  i szukały smaków nowych produktów z przepisami nie zawierającymi pszenicy. Wkrótce interes się rozwinął , obecnie produkty są sprzedawane w wielu sklepach między innymi w:   Dunnes Stores, SuperValu, Centra , Spar  niemal w całej Irlandii i Wielkiej Brytanii.  Realizowane są też zamówienia on-line. Nasi logistycy poznali tam wszystkie stanowiska   –pracowali na linii produkcyjnej,  przy  pakowaniu ciasteczek, przygotowywali etykietki, realizowali zamówienia do Włoch, sprawdzali temperaturę w lodówkach i przeprowadzali kontrolę jakościową ciastek – daty przydatności i produkcji, wygląd towaru. Natalia podejmowała się czasami zadań w biurze. Pracowali w międzynarodowym zespole. 

W firmie  już  przygotowywane są produkty na święta- w ofercie Christmas pudding oraz mince pies, tradycyjne przysmaki bożonarodzeniowe z Wysp.

Piekarnia zdobywa nagrody i ma akredytację Irlandzkiego Stowarzyszenia Chorych na Celiakię.

Może  to dobry pomysł na biznes w  Polsce? 

 

Szymon Drelich 2Li i Arkadiusz Baumgart 3TLi

                    

MEBLE CASEYS  to biznes rodzinny założony w 1921, sklep sprzedający luksusowe meble w Irlandii od ponad 90 lat. Od samego początku John Casey dostarczał meble lokalnym mieszkańcom , przez kolejne dwa pokolenia firma realizuje te założenia i kontynuuje usługi dla mieszkańców Cork oraz Limerick. Nasi stażyści pracowali w magazynie w Cork gdzie realizowane są dostawy dla klientów i do sklepów. Poznali już różne urządzenia do obsługi dostaw tak dużych towarów jak na przykład sofy , umieją utylizować  kartony i meble za pomocą zgniatarek. Zajmowali się  układaniem wystaw i przygotowywaniem towarów na wyprzedaż.

Spotykali też w firmie  Polaków  pracujących w Cork – od nich otrzymali różne porady,  na przykład- gdzie zrobić zakupy oraz blaskie i cienie życia emigranta.

Klaudia Opolska i Iza Rogala 3TLi

CORK EXPRESS PALLETS to firma logistyczna oferująca swoje usługi  w 32 hrabstwach na terenie Irlandii oraz w Wielkiej Brytanii. Realizują zamówienia do wszystkich miejsc w Europie, posiadają różnorodną flotę samochodową z 30 pojazdami.

Stażystki jak to w logistyce pracowały na dwie zmiany w międzynarodowym środowisku . Na zdjęciu widać też praktykanta z Hiszpanii. Dostawały różne zadania , świetnie odnalazły się w branży i zespole!

 

 

 

 

 

 

 

 

HURAGAN OFELIA

 
Kiedy odpoczywaliśmy w niedzielę po trudach tygodnia i wycieczce do Dublina służby meteorologiczne Irlandii wydały najwyższe możliwe ostrzeżenie w związku ze zbliżającym się huraganem Ofelia. Na obszarze w okolicach Cork, Kerry, Clare, Galway i Mayo miało wiać z prędkością około 130 km/h.
 
 
"Spodziewamy się, że huragan Ophelia przemieni się w burzę tropikalną w momencie zbliżenia się do wybrzeża w poniedziałek. Będzie się to wiązało z silnym wiatrem i opadami" – usłyszeliśmy już 15.10. W komunikacie informującym o wydaniu "czerwonego alertu" zaznaczono, że spodziewane są silne podmuchy wiatru sięgające 130 km/h. Mieszkańcy wybrzeża mieli się przygotować na podtopienia i sztorm.
Huragan Ofelia przemieszczał się nad Oceanem Atlantyckim i zmierzał w kierunku W Irlandii. Meteorolodzy spodziewali się, ze żywioł nieco osłabnie, nim dotrze do lądu i do tego czasu straci miano huraganu.Początkowo wszystkich ucieszyła możliwość kolejnego dnia wolnego , jednak poniedziałkowe oczekiwania na niewiadome skutki burzy tropikalnej , szalony wzmagający się wiatr, podmuchy wiatru dochodzące prawie do 180 km/h , powalone drzewa i trakcje elektryczne, doniesienia o 3 ofiarach śmiertelnych uświadomiły nam wkrótce ,że żywioł był naprawdę groźny ! W Irlandii podjęto decyzje o zamknięciu szkół , większości sklepów i miejsc pracy na terenach zagrożonych. Nie działał transport publiczny. Pracowały tylko służby specjalne. Obsługa hostelu przyszła do pracy pieszo, zapewniła nam śniadanie, dzień wcześniej zrobiliśmy potrzebne zakupy. Mieliśmy szczęście,że nie odcięto nam prądu ani wody - obserwowaliśmy przez okno zmieniające się niebo , słychać było odgłosy wichury. Było bardzo duszno. Po kilku godzinach na stalowym niebie , pojawiło się dziwne żółto czerwone słońce , wiatr nie ustał , wciąż było niebezpiecznie na zewnątrz - latały dachówki i gałęzie. Atmosferę ratowało irlandzkie poczucie humoru. Na skutek działalności żywiołu zawaliła się jedna z trybun na stadionie piłkarskim Turner's Cross w Cork.
Odwołano prawie 150 lotów z głównych lotnisk Irlandii - tych w Dublinie i Shannon.
Około 360 tysięcy domów oraz firm zostało odciętych od prądu. Elektryczności pozbawiony jest również budynek parlamentu irlandzkiego.
Ministerstwo edukacji Irlandii poinformowało, że wszystkie szkoły w kraju pozostaną zamknięte jeszcze we wtorek. Według irlandzkiego rządu była to najpotężniejsza burza od 1961 roku, kiedy huragan Debbie zabił 11 osób.
 
Zapraszamy do galerii  Fotogaleria
 

WEEKEND W DUBLINIE 

Weekend w Dublinie i skutki huraganu Ofelia - przygody stażystów Erasmus + w Irlandii .Zobaczcie jak zmienia się pogoda na Wyspach Brytyjskich- nowe zdjęcia na stronie!

W sobotę 14.10 praktykanci zorganizowali sobie wycieczkę do Dublina stolicy i największego miasta Irlandii,

położonego na wschodnim wybrzeżu , nad Morzem Irlandzkim, u ujścia rzeki Liffey (irl. An Life) .Rzeka dzieli miasto na dwie części o zdecydowanie odmiennym charakterze: Northside oraz nowocześniejszą i bardziej zamożną Southside. Dublin jest głównym ośrodkiem administracyjnym, kulturalnym, ekonomicznym i przemysłowym kraju, posiada port morski połączony kanałami z rzeką Shannon oraz port lotniczy. Miasto jest też ośrodkiem turystycznym.

 

Prawdopodobnie znacie opinię, że Guinness smakuje najlepiej w Dublinie (świeżo z browaru). Nie, nie sugerujemy, że to był cel naszej wycieczki! “Pan Bóg wymyślił whiskey, aby Irlandczycy nie mogli rządzić światem”. To powiedzenie oddaje całkowicie klimat Dublina i samej Irlandii. Irlandczycy są dumni ze słynnego piwa Guinness oraz swojej whiskey, w tym przede wszystkim z marki Jameson. Słowo “whiskey” pochodzi z języka Gaelic , gdzie oznacza “wodę.”Obecnie jednak najwięcej tego trunku produkuje się w Szkocji.

 

Zamiast tego wybraliśmy się do parku Stephen’s Green, w którym można nakarmić kaczki lub zrobić piknik. Spacerowaliśmy śladami takich pisarzy, jak Yeats i Joyce, niektórzy przeglądali oferty w licznych sklepach i butikach.Dublin nie zajmuje olbrzymiego obszaru, znajdując się w centrum jesteśmy w stanie piechotą dostać się do większości najważniejszych miejsc i atrakcji.

 

Jedną z ważniejszych atrakcji jest zamek w Dublinie. Warto wiedzieć, że tak naprawdę z zamku nie zostało wiele, a podczas zwiedzania odwiedzimy podziemia, w środku których zobaczymy ruiny, oraz część muru i fosy, a także wejdziemy do pięknego drewnianego kościoła. Wśród miejscowych zamek nie jest jednak specjalnie poważany. Symbolizuje panowanie najeźdźcy, to tutaj władzę sprawował namiestnik i przetrzymywano więźniów politycznych.

 

Założony w 1592 roku Trinity College jest dumą Irlandczyków. Warto znaleźć chwilkę i zajść na dziedziniec, a przede wszystkim do “Starej Biblioteki” (Old Library).W Dublinie znajdziemy dwie katedry, Katedrę św. Patryka (ang. Saint Patrick’s Cathedral) oraz Katedrę Kościoła Chrystusowego (ang. Christ Church Cathedral, znana również jako Katedra Świętej Trójcy, ang. The Cathedral of the Holy Trinity).

 

Dublin kojarzony jest głównie ze zdjęciami pubów z obszaru Temple Bar. Oczywiście, będąc w Dublinie nie można ominąć tego miejsca, i chociaż raz nie zajrzeć do słynnych pubów, The Temple Bar Pub i The Palace Bar.

 

Warto jednak pamiętać, że dzisiaj obszar ten stał się miejscem typowo turystycznym oraz okupowanym po godzinach pracy przez pracowników korporacji.

Wśród wielu atrakcji są też państwowe placówki, np. National Gallery of Ireland (Galeria Narodowa) i National Museum of Ireland (Muzeum Narodowe).

Zobaczcie w galerii zdjęć, gdzie my byliśmy  Fotogaleria

 

Wycieczka na Kliffy naszych praktykantów z Irlandii! 


Wkrótce pełne sprawozdanie jak jest na praktykach zagranicznych - już wiadomo, że wszyscy sobie radzą bardzo dobrze, a pracodawcy chwalą naszych uczniów za podejście i profesjonalizm. 
 
Zapraszamy do Galerii zdjęć- zobaczycie siłę wiatru znad oceanu !
 

PIERWSZY TYDZIEŃ I PIERWSZY WOLNY WEEKEND 

Nowe wiadomości ze stażu z Irlandii- pierwszy wolny weekend naszych stażystów. 
 
Po tygodniu pracy i pierwszej wypłacie kieszonkowego był czas na odpoczynek i zwiedzanie okolicy! 
 
Zapraszamy do FOTOGALERII!    Fotogaleria
 
Irlandia jest naprawdę zieloną wyspą. 
 
Na stronie projektu także kilka dodatkowych informacji w formie prezentacji wykonanej przez naszą stażystkę Małgosię Fidelus z 3 TLi.  

 

Najnowsze wiadomości ze stażu w Irlandii 

 

Praktyki naszych logistyków rozpoczęte! 

Odważna dwunastka – uczniowie z 3Tli , 3TL2 i 2 Tli wraz z koordynatorką projektu panią  Agnieszką Pałac wyruszyli do Cork w zielonej Irlandii. 

Po pierwszym dniu pełnym wrażeń - podróży samolotem, poznaniu topografii miasta oraz dojazdów do pracy, oficjalnym spotkaniu z przedstawicielami organizacji Partnership International i wprowadzeniu w obowiązki, dziś pełny dzień pracy. 

 

Dużo emocji, wszyscy sobie poradzili z językiem angielskim, poznali miejsca – teraz czas na poszukanie odpowiedniego stanowiska dla siebie w firmie. Kto najszybciej awansuje? Od czego to zależy? Co jest najważniejsze w pracy logistyka? 

Napiszemy wkrótce. 

Na razie zdjęcia z podróży i pierwszego dnia w mieście. 

Zapraszamy do galerii i na Facebooka - będziemy regularnie zamieszczać tam posty ! 

 

 

Kurs rozpoczęty

 
Szkolenie Erasmus rozpoczęte! 
 
Odważna i poszukująca przygody dwunastka naszych uczniów szlifuje angielski przed wyjazdem na staż do Irlandii - podobno już sobie nieźle radzą komunikacyjnie - w przyszłym tygodniu czekają ich rozmowy z cudzoziemcami ! To świetna zaprawa przed zdobyciem irlandzkiego rynku pracy dla logistyków.
 
Gratulujemy decyzji i życzymy wytrwałości w kierowaniu własną karierą zawodową.
 
Zdjęcia z pierwszych zajęć konwersacyjnych- jeśli robimy coś naprawdę dla siebie , to nawet nauka w wakacje może być satysfakcją! 
 
Wkrótce kolejne newsy ze szkolenia.
 
 

 

HARMONOGRAM SZKOLEŃ

 
Uwaga! 
Wszystkie osoby zakwalifikowane na praktyki zagraniczne oraz te z listy rezerwowej! 
21.08.2017r.  rozpoczynamy przygotowania do wyjazdu na staż szkoleniem językowym, harmonogram w załączniku: 
Szkolenia gr. Irlandia - sierpień 2017.xlsx (11137)
Obecność obowiązkowa!!!
Pakujcie już też walizki, czeka Was prawdziwa przygoda!
W razie pytań kontaktujcie się mailowo lub telefonicznie. 
Agnieszka Pałac


We wrześniu nabór na wyjazd na praktyki do Hiszpanii , przewidywany termin marzec 2018- szczegóły u pani 
L. Wołk już po rozpoczęciu roku szkolnego! 

LISTA ZAKWALIFIKOWANYCH NA STAŻ DO IRLANDII - PAŹDZIERNIK 2017 

 

Lista uczniów zakwalifikowanych  na staż do Irlandii – termin październik 2017

1     Natalia Adamowicz 2TLi                  

2     Małgorzata Fidelus 2TLi                      

3     Arkadiusz Baumgart    2TLi                   

4     Krzysztof Sikorski  2TLi                                  

5     Dawid Jakubiak       2TLi                                 

6     Kacper Krenz    2TLi                   

7     Klaudia Opolska 2TLi                        

8     Izabela Rogala  2TLi      

9.   Szymon Sawicki      2TLi                          

10  Szymon Drelich       1TLi                                        

11  Paula Rajn 1 TLi                                              

   12  Natalia  Szymańska  2TL2
 

Lista rezerwowa

1. Daniel Wojdat 2TLi

2. Aleksandra Starecka 2TLi   

3. Dominik Kuba 2TLi      

4. Piotr Simon 2TLi    

5. Łukasz Wysocki 2TLi    

     

Wszystkich zapraszamy na zajęcia językowe! 

Kurs rozpocznie się  21 sierpnia 2017r. 

Termin nadsyłania CV w języku angielskim 23.06.2017r.

 

NOWE PLIKI 

 
W zakładce pliki pojawiły się nowe dokumenty.
 
Prosimy o zapoznanie się z nimi.

NOWA REKRUTACJA - NOWE PRAKTYKI W ROKU SZKOLNYM 2017/2018

 

Uwaga klasy drugie - przyszłe klasy trzecie !!!                    

Rozpoczynamy rekrutację na staż zagraniczny – 4 tygodniowe praktyki dla 12 uczniów na kierunku Technik Logistyk  w Cork w Irlandii !     

Termin wyjazdu 30.09.2017-28.10.2017

Osoby zainteresowane muszą złożyć podanie w sekretariacie uczniowskim, podpisane przez rodziców i przystąpić do rekrutacji. 

Napisać test z angielskiego – termin testu językowego 30.05.2017- wtorek; dostarczyć opinię wychowawcy i średnią ocen z poprzedniego roku (przedmioty zawodowe, język angielski, język zawodowy).

Regulamin udziału w projekcie na stronie internetowej naszej szkoły - zakładka Erasmus+, proszę się koniecznie zapoznać z zasadami przed podpisaniem zgłoszenia.

Osoby zakwalifikowane powinny zarezerwować czas pod koniec wakacji na darmowy kurs języka angielskiego ( termin od 22 sierpnia) rozwijający umiejętności konwersacyjne oraz przygotowanie pedagogiczne kulturowe. Obecność na zajęciach jest warunkiem wyjazdu na staż.   

Wyjazd całkowicie finansowany w ramach środków unijnych – przejazd samolotem, zakwaterowanie, wyżywienie. 

Poczytajcie wspomnienia zeszłorocznych stażystów, oglądnijcie galerię zdjęć i film promocyjny.    

Szczegółowe informacje u pani Agnieszka Pałac - sala 55 

 

Rekrutacja na wyjazd do Hiszpanii, odbędzie się w późniejszym terminie- informacje u pani Lidii Wołk - sala 46    

 

SPOTKANIA PODSUMOWUJĄCE

 

Nowe wiadomości po feriach! 

Wracamy do pracy i nauki, pewnie wszyscy szukamy motywacji by zebrać siły na nowy semestr. Obejrzyjcie zdjęcia ze spotkań, które odbyły się w związku z podsumowaniem pierwszej części projektu Eurologis. 

20 stycznia 2017  zaprosiliśmy dyrektorów szkół ponadgimnazjalnych, koordynatorów projektów Erasmus,  przedstawicieli  kuratorium, WCDN oraz Departamentu Edukacji – była pani dyrektor Ewa Szczęch. Zaprezentowaliśmy działania w projekcie, nasze sukcesy, to co tej pory wypracowaliśmy, a także jakie trudności napotkaliśmy w przygotowaniach wyjazdów na staż.  

Uczestnicy praktyk zagranicznych, nasi uczniowie klas trzecich  Karolina Gałajda, Dominika Dykij, Aleksandra Nowicka i Tomasz Dawid opowiedzieli zebranym o stażach we Włoszech i Irlandii. Niełatwo jest przemawiać publicznie, ale ich świetnie przygotowane wystąpienie spotkało się z dużym zainteresowaniem. Gratulujemy odwagi w prezentowaniu własnych dokonań.

26 stycznie 2017 o godzinie 16.30 wszyscy uczestnicy stażu oraz ich rodzice zebrali się w auli szkolnej by podsumować swoje wrażenia z wyjazdów. Istotnym punktem spotkania było uroczyste wręczenie dyplomów uczestnictwa w projekcie i świadectw ukończenia praktyk od zagranicznych pracodawców. To jeden krok dalej w budowaniu międzynarodowej kariery zawodowej.

Uwaga klasy drugie !

Obejrzyjcie  film promocyjny, zdjęcia ze spotkań i  prezentacje rezultatów projektu Eurologis w naszej galerii zdjęć.

W czerwcu 2017 kolejny nabór na praktyki zagraniczne!  

 

Wyjazd już w październiku,  szczegóły dotyczące rekrutacji w maju!

 

FILM ZE STAŻY

 
Zapraszamy do obejrzenia filmu ze staży
 
 
oraz prezentacji 
 

Opinie - komentarze - wrażenia

 

    Wspomnienia, opinie, komentarze uczestników stażu.

    Wyjazd do Irlandii – co nam się podobało , co było trudne?

IRLANDIA

Patryk Pawelczak (3TLB)

Decyzja wyjazdu na praktyki do Irlandii była to najlepsza decyzja jaką można było podjąć. Na samym początku, gdy przelecieliśmy do  Corku zetknęliśmy się z  innym akcentem angielskiego. Ciężko nam było kogokolwiek zrozumieć, ale daliśmy rade. Wyjazd do Corku to nie była tylko i wyłączni praca w przedsiębiorstwie, ale i również poznanie nowej kultury czy nowych zwyczajów. Ludzie tam prowadzą całkowicie inny styl życia niż w Polsce. Są naprawdę pomocni i życzliwi. Ludzie przepraszają i dziękują za wszystko dosłownie. Na początku było to dla nas dziwne i natrętnie, ale po czasie dało się przyzwyczaić. Lokalizacja naszego hostelu była idealna, do centrum miasta mieliśmy naprawdę blisko, jakieś 5min. pieszo. Niedaleko naszego lokum mieliśmy ulice  na której znajdowały się same restauracje, knajpki i sklepy. Jedynym minusem w hostelu była bardzo mała powierzchnia mieszkalna i brak jakiejkolwiek szafy w pokoju. W pracy, hmmm.....? Każdy pracował w innej firmie czy przedsiębiorstwie. Jedni mieli łatwiej inni trochę ciężej, ale mimo tego były to dla nas nowe doświadczenia. Poznaliśmy jak działają firmy zagraniczne. Ludzie w pracy byli naprawdę uprzejmi i chętni do pomocy jeśli czegoś nie wiedzieliśmy. Wyjazd na praktyki do Irlandii wspominam naprawdę dobrze i mam nadzieje, że kiedyś tam powrócę. Każdemu, kto chciałby doświadczyć czegoś nowego poznać nowe miejsca i kulturę polecam tego typu wyjazdy.     

 

Jarosław Kozdrowski (3TLA)

Obywałem praktykę w Irlandii, ten kraj bardzo mi się spodobał, gdyż mieszkają tam mili ludzie, chętni do pomocy a samo porozumiewanie się nie było takie trudne. Uważam, iż staż był bardzo udany i cieszę się, że mogłem brać w nim udział.

 

Maciej  Żołopa (3TLA)

Uważam że wyjazd na zagraniczne praktyki był dla mnie niesamowitą przygodą i wielką szansą na zdobycie cennego doświadczenia. Dzięki tym praktykom poprawiłem swój angielski oraz nauczyłem się w pewnym stopniu zarządzać moimi funduszami. Cały wyjazd uważam za udany :)

 

Michał Laskowski (3TLC)

Moje zdanie na temat praktyk z programem Erasmus – to strzał w 10. Pomijając fakt ,że taka okazja nie zdarza się zbyt często , jest to ciekawa inicjatywa, dzięki której możemy podwyższyć naszą wartość na rynku pracy. Wszystko było bardzo dobrze zorganizowane i będę polecał każdemu, że warto skorzystać z tej współpracy pomiędzy szkoła a Erasmusem

 

Aleksandra Nowicka (3TLB)

 Cieszę się, że program "Erasmus" umożliwił mi wyjazd na zagraniczną praktykę, którą odbyłam w Irlandii. Jestem bardzo zadowolona i szczęśliwa, że szkoła i projekt tej organizacji postarał się o naszą lepszą przyszłość zawodową. Przygotowania do wyjazdu, które mieliśmy pod koniec wakacji otworzyły nas językowo i kulturowo. Zajęcia odbyły się na naprawdę wysokim poziomie i w miłej atmosferze, dzięki nim jadąc do Irlandii wiedziałam jakie tradycje i kulturę ma to społeczeństwo. Ćwiczenia, które Pani Prowadząca nam dała były skupione głównie na pracy w grupie, dzięki temu już na tych zajęciach mogliśmy się lepiej poznać i umocnić więzi z innymi rówieśnikami.

 Irlandia - kraj bardzo urokliwy i magiczny, zwany zieloną wyspą nie bez powodu. Krajobrazy zapierały dech w piersiach, a niecodzienne pejzaże irlandzkie są jedyne w swoim rodzaju. Cork, w którym mieliśmy możliwość mieszkać nie jest dużym miastem w porównaniu do Wrocławia, w którym mieszkam na co dzień. Piętrowe autobusy i jazda lewą stroną codziennie mnie zaskakiwały. Były piękne mosty i rzeka, która sprawiała wrażenie "wylania z koryta", wiele sklepów, pięknych budowli i przede wszystkich bardzo dużo miłych, przyjaznych Irlandczyków, którzy z chęcią pomagali nam w trudnych sytuacjach.  Każdy z nas, praktykant, miał możliwość poznania prawdziwej pracy logistyka i doświadczyliśmy jak działa przedsiębiorstwo gospodarcze od wewnątrz. Nauczyliśmy się jak działają różne logistyczne programy komputerowe, jak poprawie wypełniać fakturę, robić zamówienia dla klienta, a także w jaki sposób zarządzać miejscem w magazynie, poprawie zabezpieczać ładunek czy składować towar w magazynach. Moim największym sukcesem, który doznałam w miejscu mojej pracy było nawiązanie relacji z klientami, po kilku dniach nie bałam się podejść i zapytać czy pomóc z wyborem jakiegoś produktu. W pierwszych dniach nie rozumiałam zbyt dobrze ponieważ akcent irlandzki jest bardzo trudny do zrozumienia, jednakże po kilku dniach nabierałam pewności siebie i osłuchiwałam się z językiem angielskim i starałam się jak najwięcej rozmawiać z moimi współpracownikami i klientami. Teraz, jestem pewna, że praca logistyka to był dobry wybór i myślę, że w przyszłości chciałabym pracować w logistyce międzynarodowej. Wyjazd do Irlandii dał mi możliwość nie tylko praktyki mojego zawodu ale także języka angielskiego, co widać w moim codziennym życiu.  Projekt Erasmusa pokazał nam jak żyć samodzielnie i zarządzać własnym budżetem. Uważam, że 70 euro na tydzień, które dostawaliśmy od tej organizacji było optymalną stawką, starczało nam na wyżywienie i własne zachcianki. Dzięki temu nauczyliśmy się gotować, sprzątać po sobie i żyć na własną rękę. Stałam się bardziej odpowiedzialna za swoje czyny a przede wszystkim umiem sama decydować za siebie.  W wolnym czasie chodziliśmy na zakupy, zwiedzaliśmy miasto i jeździliśmy na niesamowite wycieczki, które zapamiętam na bardzo długo. Razem z moimi kolegami wieczorami chodziliśmy grać w bilard, kręgle i gry na automatach, świetnie spędziliśmy czas wspólnie i uważam, że była to najlepsza szansa na poznanie się bliżej.  Jedynym małym minusem w całej wyprawie było nasze zakwaterowanie w hostelu o bardzo niskich standardach. Uważam, że mieszkanie miesiąc w pokoju w 4 osoby, gdzie nie ma krzeseł, półek ani szafy było dość uciążliwe lecz i tak nie spędzaliśmy tam dużo czasu ponieważ codziennie chcieliśmy poznać inne zakątki pięknego miasta Cork.

 Podsumowując, wyjazd oceniam na celujący, ponieważ zdobyłam duże doświadczenie życiowe i zawodowe, otworzyło mi oczy na inne kultury i poznawanie nowych języków. Byłabym bardzo szczęśliwa gdybym miała szanse dostać się znowu na taką praktykę i przygodę, nawet na dłużej niż miesiąc.

 

Tomasz Dawid (3TLC)              

Staż w Irlandii ,który umożliwił projekt „Erasmus” mogę ocenić jako jedno z ważniejszych doświadczeń  w moim życiu . Jestem bardzo szczęśliwy , że mogłem odbyć praktykę zawodową  za granicą oraz uczestniczyć w przygotowaniach do wyjazdu . Zajęcia przygotowujące do wyjazdu były prowadzone w przyjaznej i miłej atmosferze , lekcje językowe dały nam możliwość powtórzenia sobie najważniejszych zwrotów i słówek , które były niezbędne do komunikowania się zagranicą. Podczas zajęć poznawaliśmy się bliżej z uczniami innych klas i umocniliśmy nasze więzi koleżeńskie . Zapoznałem się również z tematyką związaną z grami psychologicznymi, które otaczają nas każdego dnia , technikami asertywności, zachowań ludzkich . Na zajęciach prowadzący opowiedzieli nam o kulturze , tradycjach , które panują w kraju, w którym odbyliśmy praktykę .

Podczas praktyki w firmie mieliśmy okazję poznać , doświadczyć jak naprawdę działa przedsiębiorstwo gospodarcze od wewnątrz. Nauczyliśmy się w jaki sposób zarządzać miejscem w magazynie , jak poprawnie składować , zabezpieczać oraz kompletować towar . Doświadczyliśmy również pracy w biurze , wypełnialiśmy dokumenty oraz pracowaliśmy w różnych programach komputerowych . Praktyki te upewniły mnie w tym , że wybrałem odpowiedni kierunek zawodowy i że chcę kontynuować i wiązać przyszłość z logistyką . Zdobytą wiedzę z pewnością wykorzystam w przyszłej pracy zawodowej oraz w życiu osobistym .

Projekt nie tylko zapewnił nam staż w zagranicznej firmie , ale również życie w obcym kraju , zarządzanie własnym budżetem . Nauczyliśmy się samodzielności oraz jak pokonywać strach, codzienne trudności . Był to świetny czas , aby poprawić , rozwinąć nasze umiejętności językowe . Pracodawcy oraz miejscowi mieszkańcy nauczyli nas irlandzkich słów , zwrotów . Przedstawili nam jak żyją oraz jakie mają tradycje i obyczaje . W wolnym czasie mieliśmy okazję zwiedzić oraz zobaczyć wspaniałe miejsca oraz zabytki.

Jeśli mam szukać jakiś minusów , to największym z nich było nasze zakwaterowanie w hostelu . Według mnie nie posiadał on podstawowych standardów . Mieszkanie przez cztery tygodnie w pokoju bez łazienki lub jakichkolwiek szafek było bardzo trudne i niekomfortowe . W takim miejscu można spędzić co najwyżej kilka dni , a nie cały miesiąc .

Pomimo tego jestem bardzo zadowolony . Praktyki przybliżyły nas do światowego rynku pracy , jesteśmy o krok dalej w naszej karierze zawodowej . Gdyby była możliwość dłuższego pobytu na praktykach w Irlandii to z chęcią bym został.

 

Małgorzata Kałuża (3TLC)

Dostałam się na praktyki w Irlandii, gdzie spędziłam miesiąc i kształciłam się w zawodzie logistyka. Było to dla mnie niesamowite wyzwanie. Wymagało ode mnie paru wyrzeczeń i umiejętności radzenia sobie w stresującej sytuacji. Dzięki tym praktykom zobaczyłam nie tylko jak funkcjonują firmy w Irlandii i jak wygląda praca logistyka, ale zobaczyłam również inną kulturę, krajobraz, innych ludzi. Widziałam miejsca, do których być może sama bym nie pojechała. Poznałam również część siebie, o której wcześniej nie wiedziałam. Zobaczyłam, że umiem sobie poradzić w wielu sytuacjach i dobrze odnaleźć się w zupełnie obcym środowisku. Okazało się, że bariera językowa nie jest taką dużą przeszkodą. Początki były trudne, ale aklimatyzacja nie była ciężka. Poszerzyłam swoje umiejętności pod względem językowym i zawodowym. Jestem pewna, że podniosłam swoje kwalifikacje i pozycję na zagranicznym, oraz polskim rynku pracy. Nie żałuję decyzji wyjazdu, ponieważ była to dla mnie bardzo duża szkoła organizacji, planowania i układania np. swojego codziennego rozkładu dnia. Musiałam również zarządzać swoimi finansami, aby przeżyć do końca tygodnia. Jestem z siebie bardzo dumna, ponieważ trzeba mieć dużo odwagi, żeby zdecydować się na tak długi wyjazd do zupełnie obcego miejsca, gdzie musimy się posługiwać innym językiem.

Same praktyki były bardzo dobrze zorganizowane.  Nie musieliśmy się niczym martwić. Mieliśmy zapewniony bezpłatny nocleg, dojazd do pracy, opiekę lekarską, kieszonkowe. Wyjeżdżaliśmy na wycieczki np. na klify i do Dublina. Jeśli mieliśmy jakiś problem, bezzwłocznie uzyskiwaliśmy pomoc.

Przeżycia są niesamowite, a wspomnienia zostaną na długie lata. Pod względem zawodowym docenimy ten wyjazd, kiedy będziemy w dorosłym życiu aplikować na różne stanowiska.

Z chęcią pojechałabym jeszcze raz, jeśli nadarzyłaby się okazja.

 

Krzysztof Staszak (3TLC)

Miesięczny wyjazd na staż w Irlandii był doświadczeniem pełnym wrażeń.

Zatrzymaliśmy się w mieście Cork, a dokładnie w Sheilas Hostel. Pobyt w tym hostelu wspominam dobrze. Dosyć komfortowe miejsce, dobrze wyposażone z dużą kuchnią. Dużym plusem było to, że zakwaterowani byli tam ludzie z różnych stron świata, co pozwalało na poznanie innych kultur i języków. Jedynym minusem pobytu w tym miejscu były małe pokoje, do czego jednak dało się z czasem przyzwyczaić. Samo miasto Cork również nie należy do dużych, co momentami powodowało brak zajęć w wolnym czasie. Jednak jest to miasto z wieloma miejscami do zwiedzenia oraz z kilkoma miejscami do rozerwania się.

Miejsce pracy , w którym przyszło mi pracować wspominam bardzo dobrze. Tamtejszy personel był bardzo miły i pomocny, zwłaszcza kierownik i zakładowy opiekun praktyk. Sama praca bywała raz lekka raz ciężka, bardziej lub mniej ciekawa. Pozwoliła ona nauczyć mi się paru nowych rzeczy, spojrzeć na to jak pracują ludzie w innym kraju oraz rozwinąć swoje dotychczasowe umiejętności.

Co można powiedzieć o Irlandczykach ? Są to ludzie raczej mili, otwarci na innych, zazwyczaj uśmiechnięci i często śmiejący się. W czasie pobytu nie doświadczyłem żadnych aktów niechęci z ich strony.

W czasie stażu w weekendy zorganizowaliśmy wyjazdy na Cliffs of Moher i do Dublina. Klify były miejscem z przepięknym widokiem na ocean. Zdecydowanie polecam udać się tam przy sposobności. Dublin, stolica Irlandii jest miejscem o dużej ilości zabytków i ciekawej historii. Co było najbardziej zauważalne, w stosunku do Cork, było to miejsce pełne ludzi, z różnych stron świata.

Na zakończenie mogę powiedzieć, że polecam każdemu taki staż zagraniczny. Jest to okazja żeby wiele się nauczyć, poznać dużo ludzi, inne kultury rozwinąć się i zintegrować z resztą grupy.

 

Karolina Wilk (3TLC)

W tym roku szkolnym uczestniczyłam w projekcie Erasmus + , który umożliwiał uczniom klas trzecich o profilu technik logistyk oraz technik spedytor wyjazd na zagraniczne praktyki do Włoch ( Bolonia) oraz do Irlandii (Cork). Praktyki trwały 4 tygodnie- od 24.09.2016 do 22.10.2016.

Podczas stażu zostaliśmy rozlokowani do różnych firm zagranicznych, gdzie wykonywaliśmy podstawowe obowiązki, które pozwalały nam na poprawienie naszych umiejętności językowych.

Każdy z nas po 8 godzinach pracy miał czas wolny tylko dla siebie. Nasz hostel usytuowane były w centrum miasta dzięki czemu nic nie ograniczało nas w zwiedzaniu i poznawaniu nowych ludzi , kultury i obyczajów.

Każdy z nas po zakończeniu praktyk otrzymał certyfikat oraz Europassy Mobilność - dokument, który zawiera informacje na temat wiedzy i kwalifikacji nabytych w innym kraju europejskim.

Każdym z tych dokumentów możemy pochwalić się przed naszym przyszłym pracodawcą, a to z pewnością pomoże nad zdobyć lepszą pracę i lepsze stanowisko.

Niektórzy uczniowie dostali oferty pracy wakacyjnej w swoich  przedsiębiorstwach!

Warto tam pojechać poprawić swoje umiejętności językowe oraz przeżyć wspaniałą przygodę życia

 

A jak było we Włoszech ? 

                 Czego się tam nauczyliśmy? Czy było warto?

WŁOCHY

 

Justyna Zielińska (3TLB)

Odbycie stażu we Włoszech wiele mnie nauczyło jak i również dało nowych doświadczeń oraz przeżyć. Będąc w obcym kraju miałam możliwość nauczenia się nowej kultury oraz metod pracy, które tam obowiązują. Dzięki temu mogę śmiało porównać polskie normy pracy z włoskimi i wybrać te najbardziej efektywne - zdecydowanie stawiam na Polskę! Nauka języka w szkole czy na kursach językowych to zupełnie inna nauka niż na praktyce za granicą. Tam nie ma innego wyjścia i trzeba porozumiewać się w języku obcym- tym sposobem nie jeden z nas przełamał swoje bariery językowe. Poznałam swoje słabości ,ale też mocniejsze strony, które pozwoliły na lepsze funkcjonowanie. Bardzo dobrze wspominam ten miesiąc i myślę, że w przyszłość wykorzystam zdobytą wiedzę i doświadczenie.

 

Katarzyna Gil (3TLB)

Kraj w którym odbywałam praktyki to Włochy, Bolonia

23 września o godzinie 14:00 spotkaliśmy się wszyscy na lotnisku. Ostatnie pożegnanie z rodzicami, odprawa bagażu, kilka formalności i za dwie godziny byliśmy na miejscu. Z lotniska pojechaliśmy bezpośrednio do RESIDENCE TERZO MILLENIO – miejsca w którym mieszkaliśmy przez cały miesiąc.
Pierwsze wrażenie? Świetnie. Duże, przestronne pokoje z osobistą kuchnią i łazienką. Lokalizacja hotelu też niezła. Do centrum około 20 min autobusem. Do najbliższego sklepu 5 min. Rozpakowaliśmy się i poszliśmy spać.
Następnego dnia z rana wraz z opiekunami pojechaliśmy do miasta w celu zapoznania się z nowym otoczeniem. Czekała na nas GRA MIEJSKA, która polegała na zaliczaniu zadań, na które znali odpowiedź tylko miejscowi, co oznaczało bezpośredni kontakt z nowym językiem, kulturą i miastem.
Włosi są bardzo przyjemni, chętni do pomocy. Miasto? Piękne. Wąskie uliczki dużo sklepów i ludzi różnych nacji. Wszystkie budynki zbudowane z czerwonej cegły. Dużo aut i motorów. Gorąco.
w środę pojechaliśmy do miejsca naszych praktyk. Zapoznaliśmy się z szefem i naszymi obowiązkami. Popołudniami  mieliśmy czas wolny.
Sklepy w Bolonii pootwierane są do godziny 21, a w niedziele oprócz knajpek i Lidla wszystko jest zamknięte – podobnie jak we Wrocławiu. Jednakże w mieście wieczorami dzieje się tam dużo więcej. Jakby wszyscy ludzie wychodzili na miasto. Nawet autobusy wieczorami zmieniają trasy żeby nie przejeżdżać przez centrum. Ceny są podobne jak w Polsce. Na tydzień dostawaliśmy 70 Euro i w sumie każdemu starczało na podstawowe potrzeby.
Praktyki, wraz z kolegą odbywałam w firmie COSE NEL TEMPO ( rzeczy na czasie). Nasze zadanie polegało przede wszystkim na etykietowaniu nowych produktów i eksponowaniu ich w odpowiednim miejscu na Sali sprzedaży. Miesiąc tam minął nam bardzo szybko ze względu na bardzo miłego i wyrozumiałego szefa. Dojazd był dosyć długi – 45 minut w jedną stronę dwoma autobusami.
Po opinii jaką dostaliśmy od pracodawcy możemy powiedzieć, że mimo bariery językowej dokładnie wiedzieliśmy co należy do naszych obowiązków.
Jeżeli masz okazję jechać na taką praktykę za rok, nie zastanawiaj się.
Dzięki temu dostajesz dużą szansę na przyszłość, Certyfikaty i przede wszystkim wspomnienia.

 

Mateusz Liberacki (3TLB)

Praktyki w Bolonii bardzo dużo mi dały. Dużo się nauczyłem , poznałem wielu nowych ludzi.

Poznałem nowa kulturę i obyczaje. Było bardzo fajnie z chęcią bym powtórzył te praktyki.

 

Sandra Usińska (3TLC)

Praktyki w Bolonii były całkiem fajne. Nieraz były  ciężkie dni, a nieraz przyjemne. Atmosfera panująca na praktykach była wesoła i miła. W Bolonii była  przyjemna pogoda , zdarzały się dni w których gorzej. Samo miasto jest cudowne, można  zobaczyć dużo zabytków i ciekawych miejsc.

 Na pewno chciałabym podróżować w przyszłości.

 

Patrycja Matysiak (3TLA)

 Praktyki Erasmus to był strzał w dziesiątkę! Wspaniała przygoda, masa intensywnych wrażeń, doświadczenie zawodowe, nowe znajomości i wspomnienia na całe życie, wypróbowanie  nowego języka i poznanie nowej kultury.  Nauczyłam się organizacji jak i również zarządzania środkami pieniężnymi. Praca w międzynarodowym środowisku, odpowiedzialne i ambitne zadania, choć początkowo przerażały, z czasem okazywały się źródłem ogromnej satysfakcji. Wyjazd zagraniczny to także rozwój osobowościowy, lekcja samodzielności (czasem w skrajnych przypadkach :) )

 Nie był to czas nieustannych imprez, ale odpowiedzialnej pracy przeplecionej miłymi akcentami kultury włoskiej i weekendowymi wyjazdami z moją wspaniała grupa i opiekunami m.in do przepięknej Wenecji. Moje praktyki zaowocowały też nawiązaniem wielu cennych znajomości.

Gdybym miała jeszcze raz dokonać wyboru, ani chwili bym się nie zawahała! Miesięczny pobyt we Włoskiej Bolonii był dla mnie wyjątkowo cenną lekcją zawodową. A tamtejsza kuchnia mmm... Wspaniałym urozmaiceniem pobytu, a i pogoda dogadzała.   Ciao!

 

Klaudia Posłuszna (3TLA)

Praktyki Erasmus były dobrym wyborem! Ta niesamowita przygoda umożliwiła mi zdobycie wielu doświadczeń, podszkolenia umiejętności komunikacji w języku obcym, zapoznanie się z  słownictwem branżowym, zawarcie nowych znajomości z ludźmi pochodzących z różnych kultur  i przywiozłam ze sobą wiele ciekawych wspomnień ! Praktyki były na wysokim poziomie. Zdobytą wiedzę z pewnością wykorzystam zarówno w życiu zawodowym jak i w osobistym. Dla mnie okazało się to wielką lekcją samodzielność i odpowiedzialności. Udało nam się zobaczyć wiele ciekawych miejsc, poznać kulturę oraz kuchnię włoską która okazałą się wyśmienita! Z pewnością gdybym ponownie miała szansę pojechać na takie praktyki- wykorzystałabym ją ! Ten miesięczny pobyt w Bolonii był niecodziennym przeżyciem, którego nigdy  nie zapomnę .

 

Michał Strawiński (3TLA)

Praktyki Erasmus były świetnym wyborem! Była to dla mnie nie tylko niezapomniana przygoda ale też świetna okazja na zdobycie doświadczenia zawodowego, jak również na nawiązanie nowych znajomości, zapoznanie się z obcym językiem i zupełnie nową dla mnie kulturą.  Praca w międzynarodowym środowisku nauczyła mnie samodzielności i odpowiedniego gospodarowania środkami pieniężnymi. Odpowiedzialne i ambitne zadania, choć początkowo nieco przerażały, z czasem stawały się naprawdę przyjemne a ich wykonywanie było źródłem ogromnej satysfakcji. Taki wyjazd to nie tylko praktyka w danym zawodzie lecz także lekcja dorosłego życia i nauka samodzielności.

 Wyjazd ten nie był czasem ciągłych imprez, ale odpowiedzialnej pracy połączonej z miłymi akcentami kultury włoskiej i wspólnymi wyjazdami wraz z moją grupa i opiekunami m.in do robiącej ogromne wrażenie Florencji. Moje praktyki zaowocowały też nawiązaniem wielu znajomości z ludźmi pochodzących z obcych krajów, z którymi wspaniale spędziłem czas i z pewnością będą oni budzić we mnie miłe wspomnienia.

Gdybym miał wybrać jeszcze raz czy jechać na praktyki Erasmus nie zastanawiał bym się ani chwili! Od razu wziąłbym się za pakowanie bagażu :) Miesięczny pobyt we Włoskiej Bolonii był dla mnie niezapomnianym przeżyciem. Wspaniała kuchnia, mili ludzie oraz piękne miasto, a wszystkiemu towarzyszyła świetna pogoda.

 

Emil Bykowski (3TS)

Praktyki, które odbyły się w Bolonii były bardzo ciekawym doświadczeniem. Głównym celem tego wyjazdu było zdobycie doświadczenia w moim zawodzie, lecz przy okazji wyniosłem bardzo dużo ciekawej wiedzy na temat Włochów i ich kultury, zachowań.  Firma ,w której pracowałem była bardzo profesjonalna, co wymagało również ode mnie przestrzegania pewnych zasad, które stosuje również dzisiaj. Staż we Włoszech był bardzo przydatny dla mnie, i jeżeli dzisiaj miałbym okazje pojechania na taki staż ponownie to również bym skorzystał z takiej okazji.

 

Oliwia Zalewska (3TS)

Moja praktyka odbyła się w firmie Rizzoli Ortopediche, w prowincji Budrio, około 20 km za Bolonią.

Pracowałam tam w magazynie, kompletując zamówienia z hali produkcyjnej, gdzie tworzono protezy nóg. Zajmowałam się też uporządkowaniem magazynu czy dokumentacją.

Osoba, która opiekowała  się moim stażem w firmie - Fausto - pokazywała mi,  co mam zrobić i jak. Pracował też tam student i starszy mężczyzna z Maroka. Mój kontakt z nimi był bardzo ograniczony. Nie potrafili mówić po angielsku mimo licznych prób nawiązania kontaktu.

Generalnie Włochy to ciekawy kraj. Pełny ciekawej kultury i niezwykłych ludzi. Ciepły i pogodny. W Bolonii spacery po centrum zawsze wiązały się z odkryciem nowej klimatycznej uliczki.

Miło wspominam kobietę, którą zawsze spotykałam po wyjściu z magazynu. Zawsze się ze mną witała i uśmiechała, pytała o zdezelowane buty robocze.

Jestem pewna, że nabyte doświadczenie pomoże mi w przyszłej pracy.

 

Dawid Hryhorczyk (3TLB)

Praktyki odbyły się w przyjemnej atmosferze zarówno w hostelu jak i miejscu pracy. We Włoszech sami Włosi byli bardzo przyjaźnie nastawienie więc jeżeli czegoś nie wiedziałeś wystarczyło zapytać. Co najważniejsze nabyłem tam sporo doświadczenia w pracy na moim stanowisku co mnie niezmiernie cieszy.

 

Szymon Szwajkowski (3TLB)

Najlepsze praktyki jakie można było sobie wymarzyć !

  Pamiętam , że kiedy usłyszałem pierwszy raz o możliwości odbycia praktyk za granicą od razu się tym zainteresowałem . Były rozmaite testy sprawdzające naszą wiedze , wypełnianie ogromnej ilości dokumentów i szkolenia językowe  jeszcze podczas wakacji . Trzeba było się po prostu przyłożyć i to ogarnąć , jeśli chciało się pojechać . Myślę , że i tak mieliśmy mniej roboty z tym  niż nauczyciele odpowiedzialni za projekt , za co im też serdecznie dziękuje, że poświęcili swój osobisty czas na zajmowanie się właśnie tym , myślę, niezbyt ciekawym zajęciem .

    Nigdy wcześniej nie byłem  za granicą , praktyki mi to umożliwiły. Nie tylko obcowanie z inną kulturą, ale też możliwość trenowania języka angielskiego . Bądź co bądź, naprawdę dużo ludzi potrafiło, przynajmniej w prosty sposób coś powiedzieć w języku angielskim, więc nie miałem problemu z odnalezieniem się w Bolonii .

    Włosi są ciekawymi ludźmi , bardzo uprzejmymi . Zawsze gdy przychodziłem do pracy  zostawałem powitany uśmiechem , w sklepach czy w hotelu, w którym przebywaliśmy nie było też inaczej .W ogóle Włosi lubią robić sobie w pracy przerwy i nie spieszą się z niczym , pomyślałem że ja jestem już po części Włochem z zachowania . Ludzie w Bolonii na ulicach strasznie się przekrzykiwali , żeby każdy siebie dobrze słyszał w hałaśliwych miejscach, gdzie przebywało dużo ludzi .

  Bolonia jest pięknym miastem na zwiedzanie , wiele średniowiecznych budynków lub place takie jak Piazza Maggiore czy też arkady ciągnące się kilometrami przez całe miasto . Jednak najbardziej charakterystycznym miejscem w Bolonii są „Dwie Wieże ‘’, czyli Asinelli i Garisenda. Dwie najbardziej reprezentatywne wieże w mieście. Widać je najlepiej z Piazza Maggiore z ulicy głównej, gdzie spostrzec można było ich cały majestat .  W średniowieczu w Bolonii było podobno ponad 100 wież. Dziś wież ostało się 20, a Asinelli i Garidenda się wyróżniają. Jedna to prawdziwa krzywa wieża Bolonii. Druga z kolei ma 100 metrów wysokości, na którą można wejść .

  Zwiedzaliśmy też Wenecję i Florencję , ale i tak mi się wydaje , że Bolonia była sto razy lepsza pod każdym względem . Moim zdaniem Wenecja jest strasznie przereklamowana . Jest ładna tak jak się mówi o niej , ale atmosfera tam panująca strasznie to psuje . Straszny przepych , dużo turystów , drogo i jeszcze taki nieprzyjemny , wręcz dziwny zapach wody wydobywający się z kanałów , tam gdzie pływają gondole .  We Florencji za to pogoda nam nie dopisywała . Strasznie padało i wszystko na szybko zwiedzaliśmy . W wolnym czasie nie było nawet jak pozwiedzać , bo zaraz się było całym mokrym  .

  Myślę , że praktyki , ale ogólnie cały ten wyjazd dał mi nowe spojrzenie  na przyszłą pracę za granicą, wakacje czy też umiejętność radzenia sobie z rozmaitymi problemami zarówno samemu jak i w grupie. Sądzę też, że taki rodzaj praktyk jest szczególnie rozwijający, gdyż pozwala uczyć się nie tylko w pracy tam gdzie odbywa się praktyki, ale też w wolnym czasie przyjemnie a nawet nie świadomie ucząc człowieka czegoś nowego co przyda się w przyszłości. Gdybym miał możliwość ponownego pojechania tam w ramach  praktyk zrobił bym to bez wahania.

 

 

Podsumowanie pracy

 
 Nowy Rok to czas podsumowań wiec zamieszczamy rezultaty pierwszej części projektu Eurologis- opinie, wspomnienia, komentarze naszych stażystów z Irlandii i Włoch  oraz  ulotkę ze szczegółowymi wnioskami z naszych działań. 
 
 Zapraszamy do lektury - warto poczytać , jak nasi uczniowie potrafią dojrzale, mądrze i szczerze mówić o swoich osiągnięciach, wrażeniach, przeżyciach z wyjazdów na praktyki.
 
 Może zainspiruje to nas wszystkich do postanowień noworocznych? 
 
 Warto zrobić coś dla własnego rozwoju, czego Wam życzymy w 2017 ! 
 
 Pomyślcie o tym, co Was motywuje. 
 
 Kolejna rekrutacja na wyjazd na praktyki do Irlandii to doskonała okazja do sprawdzenia się !
 
Zapraszamy do zapoznania sie z naszą ulotką: ulotka

Praktyki w BOLONII - podsumowanie

Patrycja Matysiak, Wojciech Dubas, Hubert Sokołowski

              

               Razem odbyliśmy praktyki w firmie Cose d'altra case. Firma powstała w 2002 roku, założona przez Marco Ziino w celu rozwinięcia Charity handlu (dbałość o odpady i eksploatacja zasobów ). Jest to największy pchli targ w Bolonii. Firma dzieli się na dwie części: bar oraz sklep. W sklepie odbywa się skup oraz sprzedaż towarów używanych. Sklep znajduje się blisko centrum co powoduje, że punkt handlowy jest bardzo popularny. W całym zakładzie znajduje się kilkunastu pracowników, atmosfera w pracy jest bardzo przyjazna. Z przyjemnością mogę napisać, że praktyki były udane. :)

 

 

Karolina Gałajda, Dominika Dykij, Adam Golińczak, Mateusz Liberacki

              

               Firma w której mamy praktyki nosi nazwę ill Mondo del Ocassione. Jest prowadzona przez pięciu młodych ludzi. Głównym szefem firmy jest Marco Passanante. Firma powstała w około 20013 roku i jest ona rodzinnym interesem. Działalność polega na przyjmowaniu oraz wydawaniu towarów. Znajduje się blisko centrum. Pociągiem jedzie się 5 minut, później należy przesiąść się w autobus o numerze 25. Naszym zadaniem w firmie jest sprawdzanie przydatności towarów, przyjmowanie towarów oraz pilnowanie porządku na miejscu pracy. Zdarza się nam również pomagać klientom w języku angielskim oraz - o dziwo- w polskim. Z roku na rok firma staje się coraz większa. Panuje tam miła atmosfera, współpracownicy są bardzo pomocni. Bardzo cieszymy się, że mieliśmy okazję pracować w ill Mondo del Ocassione.

Maresca & Fiorentino to firma,która od lat zajmuje się sprzedażą samochodów osobowych i autobusów. Jest to sieć warsztatów i serwisów samochodów różnych typów. W firmie można zakupić samochód używany jak i nowy - bez pośredników, prosto z fabryki, co powoduje, że ceny są bardzo konkurencyjne. Oddział, w którym pracujemy zajmuję się jedynie autobusami i busami marek IVECO i Irisbus, które należą do koncernu FIAT.

Przypuszczamy, że części też są wysyłane z siedziby Fiata, ponieważ wszystkie części przysyłane są z Turynu, a to główna siedziba koncernu FIAT. Zajmujemy się na praktykach bardzo drogimi częściami, kwoty które przewijają się przez nasze ręce w ciągu dnia starczyły by na porządne mieszkanie na Sępolnie. Na naszym magazynie głównym szefem jest Stefano, który mimo bariery językowej, stara się nam pomóc i zawsze poprawić humor – na lepszy oczywiście! Praca nie zalicza się do przyjemnych, jest bardzo brudna i czasem trzeba podnieść ciężkie rzeczy, nie zawsze czytnik dobrze zadziała i pokaże dobre miejsce, lecz mimo to jest bardzo, ale to bardzo przyjemnie!

Justyna Zielińska, Aleksandra Baczyk, Adam Olejnik, Paweł Wojewoda
 

            Firma Executive Service s.r.l została założona w roku 1988, położona jest w miejscowości Castel San Pietro Terme i funkcjonuje w tym miejscu od roku, gdyż dawniej siedziba znajdowała się w Bolonii. Jest producentem oprogramowania, zajmuje się dystrybucją sprzętu elektronicznego i informatycznego oraz świadczy usługi konserwacji sprzętu. W firmie zatrudnionych jest 15 pracowników. Executive Service posiada dwa magazyny, magazyn główny oraz magazyn pomocniczy, w którym przechowywane są nadwyżki zapasów. Magazyny położone są blisko siebie. Firma wyposażona jest w własny generator prądu, własną oczyszczalnie ścieków oraz ma wbudowane panele słoneczne. Firma pracuje 5 dni w tygodniu w godzinach 9-18.

 

 

Aleksandra Kiełtyka, Claudia Grabowska

            Libreria Giannino Stoppani,jedna z największych księgarni, znajduje się w samym centrum Bolonii! Cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród Bolończyków, którzy uwielbiają czytać. Na rynku funkcjonuje od wielu lat. Każdego dnia cieszy się ogromna popularnością, nie tylko wśród turystów, ale także mieszkańców, którzy chętnie tam zaglądają w wolnych chwilach. Znajdziemy tam zarówno książki dla dorosłych miłośników czytania, ale także najmłodszych. Każdy znajdzie coś dla siebie. Zespół jest bardzo zgrany i dobrze ze sobą współpracuje, mimo zróżnicowanego wieku. Bardzo chętnie odbywałyśmy tam swoje praktyki, ze względu na panująca atmosferę, każdy był miło do nas  nastawiony, co sprzyjało współpracy.

Klaudia Posłuszna, Sandra Usińska

 

Firma Soluzione Bimbi bazuje na sprzedaży nowych i używanych produktów, nadających się do użycia przed,w trakcie, jak i po urodzeniu dziecka. Używane produkty są starannie selekcjonowane, o dobrej jakości i w bardzo dobrym stanie oraz w korzystnej cenie. Na terenie firmy można znaleźć: odzież, obuwie, a także łóżeczka, wózki, zabawki, książki, foteliki samochodowe. Jest wiele nowoczesnych produktów importowanych takich jak paski i szarfy służące, do noszenia dziecka, śpiwory, pieluchy tkaninowe poduszki karmiące, edukacyjne gry drewniane - wszystko dla dziecka i matki w ciąży. Do sklepu można wprowadzać psy, sama właścicielka przyprowadza swojego o imieniu Bandito, który jest bardzo przyjacielski. W firmie Soluzione Bimbi pracuje 5 osób. Dwie są zatrudnione na pół etatu, zaś reszta na pełny. Sklep nie jest podzielony na działy. Szefową jest Valentina Ruggeri, jej zastępcą jest Liliana. Nasza opiekunką jest Liliana, która wydaje polecenia w firmie.

Oliwia Zalewska

Rizzoli Ortopedische obchodzi w tym roku 120-lecie powstania. Zakład zaczynał od wykonywania protez nóg dla żołnierzy ocalałych z I wojny światowej. Obecnie produkują protezy kończyn górnych i dolnych,także buty i gorsety ortopedyczne. Rizolli posiada 14 fili we Włoszech, między innymi w Rzymie i Mediolanie.

  

Emil Bykowski, Beniamin Kuś

Pracuję w firmie Climarai Group s.r.l., której siedziba znajduje się przy ulicy Lapidari 17 w Bolonii. Właścicielem jest Luca Tomasi. Jest to firma produkcyjno-transportowa. Climarai Group sprzedaje detalicznie i hurtowo sprzęt dla hydraulików. Największy zysk firma odnotowuje na wymiennikach ciepła, które funkcjonują w klimatyzacjach wielkich budynków i które kosztują nawet po kilka tysięcy euro za sztukę. Firma jest oficjalnym dystrybutorem produktów Honeywell oraz wymienników ciepła firmy Alfa Laval. W firmie pracuje ok 30 osób. Climarai Group jest położona w przemysłowej części Bolonii.

Katarzyna Gil, Szymon Szwajkowski

Firma, w której pracujemy nazywa się ' Cose nel Tempo'. Znajduję się przy ulicy Vittoria 7. Pracują tu 3 osoby, w tym jeden szef główny Luca. Dojazd z naszego miejsca zamieszkania jest długi. Jedziemy dwoma autobusami, każdym po 35 min. Firma zajmuje się sprzedażą i skupem używanych rzeczy. Klienci sprzedają rzeczy, które nie jest im już potrzebne. Nabytym rzeczom nadają „nowe życie”. Zajmujemy się oznaczaniem nowych towarów i eksponowaniem ich na sklepie. Praca nie jest ciężka, pozwala nauczyć się kilku ciekawych i przydatnych umiejętności.

 

Michał Strawiński, Radosław Malinowski

Odbywamy praktyki w firmie „MyLog” zajmującej się sprzedażą (głównie internetową) różnorodnych towarów.  MyLog zajmuje się również produkcją  własnych produktów na zamówienie np: medaliki, wisiorki, bransoletki z wybraną przez klienta grawerką, koszulki, kubki itd. ze zdjęciami lub nadrukami. Placówka tej firmy mieści się Interporto Bologna, jest to dzielnica przemysłowa na obrzeżach miasta. Podczas praktyk zajmujemy się głównie przyjmowaniem towarów z dostawy, segregowaniem i składowaniem ich na magazynie, jak również kompletowaniem zamówień od klientów i przygotowywaniem ich do wysyłki. Pracuje tam około 10 osób, magazynierzy, graficy itd. Mimo długiego dojazdu praktyki w tej firmie uważam za pozytywne i pouczające.

   

 

 

 

 

 

Praktyki w CORK - podsumowanie

 

Nasi uczniowie na praktykach w Irlandii- Cork. Jak zostać logistykiem ?

Logistyk jest odpowiedzialny za koordynowanie przepływu materiałów i surowców w firmie. Organizuje on transport i dystrybucję gotowych towarów, odpowiedzialny jest za kontakty z przewoźnikami. Musi efektywnie współpracować z działem zaopatrzenia i produkcji. Mniej kreatywnym obowiązkiem logistyka jest prowadzenie dokumentacji związanej z dystrybucją towarów w kraju jak i poza jego granicami, uzupełnianie, przygotowanie towarów. Jakie zatem cechy powinien posiadać pracownik aspirujący na to stanowisko? Przede wszystkim powinien być zdolny do twórczego myślenia i otwartego podejścia do kwestii operacyjnych oraz biznesowych. Pożądana jest również skłonność do podejmowania ryzyka powiązana z wysokim stopniem odpowiedzialności i wewnętrznej dyscypliny. Czasem również praca ta jest powiązana z działem marketingu – jeśli konieczny jest transport materiałów promocyjnych. Logistyk musi być człowiekiem wszechstronnym o silnym charakterze i dojrzałej psychice. Niezbędna okaże się też operatywność i bardzo dobra organizacja pracy oraz umiejętność zarządzania czasem.

PATRYK PACZKOWSKI, JAROSŁAW KOZDROWSKI,  KRZYSZTOF STASZAK, SEBASTIAN JĘDRAK

Debanhams - brytyjska sieć domów towarowych, zajmująca się sprzedażą detaliczną ubrań, kosmetyków, sprzętu RTV i AGD, oraz mebli. Początki przedsiębiorstwa sięgają 1778 roku, gdy William Clark otworzył w Londynie sklep z drogimi tkaninami, parasolami i galanterią. W 1813 roku w firmę zainwestował William Debenham,  w  1905 roku przedsiębiorstwo zostało zarejestrowane jako Debenhams Inc. Obecnie Debenhams posiada 144 domy towarowe i 13 mniejszych obiektów w Wielkiej Brytanii i Irlandii, gdzie zatrudnia ok. 24 000 pracowników, oraz 51 sklepów franczyzowych w 18 krajach poza Wyspami Brytyjskimi. Flagowe placówki Debenhams znajdują się w Londynie (przy Oxford Street oraz w centrum handlowym Westfield London), w Liverpoolu oraz w Dublinie.

 

 

 

KRZYSZTOF RATAJ I KAROLINA WILK

 

Secret Recipe   to firma produkująca i dostarczająca  żywność  bezglutenową oraz gotowe posiłki do wielu instytucji,  hoteli, restauracji, szkół, szpitali, farm i barów na terenie Irlandii i UK. Działa na rynku od 10 lat, rozwijając zakres swoich zamówień. Otrzymała nagrody za jakość usług w 2013, 2014, 2015.

 

 

Oxfam shop

Oxfam jest międzynarodową organizacją humanitarną, zajmującą się walką z głodem na świecie i pomagającą w krajach rozwijających się. Oxfam został założony w 1942 roku w Wielkiej Brytanii. Wtedy zadaniem tej organizacji była pomoc żywnościowa Grecji pod okupacją hitlerowską i zablokowanej przez aliantów. Pierwsza gałąź Oxfamu poza Wielką Brytanią powstała w Kanadzie w 1963 roku. Organizacja prowadzi m.in. kampanię Make Trade Fair mającą na celu promowanie tzw. Sprawiedliwego Handlu. Karolina szkoliła tu  swój angielski przez pierwszy tydzień w międzynarodowej drużynie wolontariuszy.

MACIEJ ZOLOPA I PATRYK PAWELCZAK

 

pracują w firmie  dostarczającej drewno opalowe , to przedsiębiorstwo  transportowo – produkcyjne. Szefem jest doświadczony biznesman  z 25 letnim stażem w branży, uczy ich solidności i funkcjonowania w świecie biznesu.

.

 

 

 

 

 

MAŁGORZATA KAŁUŻA I ALEKSANDRA NOWICKA

Dziewczyny maja staż u dostawcy profesjonalnych materiałów do salonów fryzjerskich , zakładów kosmetycznych. Zaczęły od najprostszych prac, lecz  szybko doceniono ich profesjonalne przygotowanie  – już są w biurze!

 

 

 

 

The Greater Chernobyl Cause

Organizacja charytatywna zajmująca się poprawieniem jakości życia na terenach byłego  Związku Radzieckiego, zwłaszcza miejsc dotkniętych skutkami katastrofy w Czarnobylu w. Wypadek jądrowy miał 26 kwietnia 1986 w reaktorze jądrowym bloku energetycznego . W wyniku przegrzania reaktora doszło do wybuchu wodoru, pożaru oraz rozprzestrzenienia się substancji promieniotwórczych. Była to największa katastrofa w historii energetyki jądrowej i jedna z największych katastrof przemysłowych XX wieku. W wyniku awarii skażeniu promieniotwórczemu uległ obszar od 125 000 do 146 000 km² terenu na pograniczu Białorusi, Ukrainy i Rosji, a wyemitowana z uszkodzonego reaktora chmura radioaktywna rozprzestrzeniła się po całej Europie. W efekcie skażenia ewakuowano i przesiedlono ponad 350 000 osób. 10% z 600 000 osób pracujących w okolicach awarii nie żyje (20 lat po tragedii), a kolejnych 165 000 jest niepełnosprawnych. Współcześnie status osoby poszkodowanej w wyniku katastrofy w Czarnobylu posiada 1 milion dzieci i 2 miliony dorosłych.

Założycielką fundacji jest Fiona Corcoran , Nasi stażyści Michał Laskowski i Tomasz Dawid pomagają  w działaniach fundacji , które dotyczą prac w biurze, sklepie, opiekują się magazynem , uczestniczą w spotkaniach w  okolicznych szkołach , wysyłce i organizacji transportu darów pomocy humanitarnej. 

Fiona chętnie odwiedzi nasza szkole , by propagować działalność fundacji – myślę ,ze warto będzie zorganizować akcje charytatywna na ten cel , może właśnie w kwietniu? Nasz prężny samorząd z pomocą  wyszkolonych stażystów może wiele zdziałać w tej kwestii.

Na zdjęciu  Fiona ze znanym brytyjskim aktorem , zdobywca Oskara, który także włączył się w pomoc  charytatywną na rzecz organizacji, jak wiele innych osobistości.

To strona internetowa fundacji  -https://www.greaterchernobylcause.ie/index.php

Facebook     https://www.facebook.com/The-Greater-Chernobyl-Cause-131186110256774/

 

 

Wycieczka do Dublina

 

Poniżej relacja w wycieczki do Dublina naszej grupy uczestniczącej na praktykach w Irlandii. Zdjęcia z wycieczki w naszej fotogalerii- zapraszamy do ogladania

 

Stolica Irlandii - Dublin (po irlandzku Baile Átha Cliath) sięga swoją historią IX wieku, kiedy to  Wikingowie założyli osadę na brzegu rzeki Liffey. Dublin jest największym miastem Zielonej Wyspy, charakteryzuje się dużym zagęszczeniem zabytków oraz atrakcji turystycznych.

Historia Dublina pełna jest trudów i cierpień. Być może to właśnie dlatego tak wielu poetów, dramatopisarzy i muzyków pochodzi właśnie stamtąd? Kulturę tego miasta trzeba koniecznie poznać.

Wyjechaliśmy o 7 rano autokarem ekspresowym z Cork. Miasto przywitało nas deszczem , na szczęście powoli się rozjaśniało.

        Co zobaczyliśmy?

Katedra św. Patryka

Katedra została zbudowana w 1192 roku ku czci patrona Irlandii, Świętego Patryka. Jest ona jedną z trzech katedr Kościoła Irlandii w Dublinie i jednocześnie największym kościołem w Irlandii.

Zamek Dubliński to architektoniczny zlepek budowli z różnych epok tworzący dość osobliwy zamek. W ogrodach za zamkiem znajdował się kiedyś Dubh Linn (Czarny Staw), któremu Dublin zawdzięcza swoją nazwę.

Uczelnia Trinity College jest najstarszym uniwersytetem Irlandii, założonym w 1592 roku przez królową Elżbietę I. Z akademickiego punktu widzenia, dzieli się na 3 wydziały, obejmujące 24 kierunki, oferując stopnie naukowe i dyplomy na poziomie studiów licencjackich i magisterskich.

Na wielopoziomowej wystawie browaru Guinness poznasz fascynującą historię tego czarnego specjału i metody jego warzenia . Jest tez założona w 1780 roku Destylarnia Jameson'a, która była najsłynniejszą destylarnią Irlandii przez prawie 200 lat, a obecnie stanowi muzeum, w którym można zapoznać się z fascynującą historią Jameson'a, najsłynniejszą irlandzką whiskey. Dowiedzieć się czemu jest lepsza od szkockiej i amerykańskiego odmiany tego trunku.

Irlandzka Galeria Narodowa posiada godną uwagi kolekcję obrazów z Europy i USA, ale my radzimy obejrzeć wspaniałe dzieła malarzy irlandzkich. Wstęp jest bezpłatny.

Każdy zwiedzający Irlandię musi znaleźć się na O’Connell Street, jednej z głównych ulic Dublina.

 Na turystów czeka również wiele innych pomników i zabytkowych budynków na tej, jednej z najszerszych ulic Europy. Monumentem, którego nie da się przeoczyć jest „Szpila” (The Spire of Dublin), będąca najwyższą rzeźbą na świecie (120 metrów), wzniesiona w 2003 roku dla uczczenia nowego tysiącleci .

Temple Bar to słynna dzielnica z setką barów, pubów, restauracji i knajpek, słynąca z życia nocnego i bardzo popularna wśród turystów. Najsłynniejszym jest bar mający tę samą nazwę, Temple Bar, usytuowany na rogu dwóch brukowanych uliczek. Jest określany mianem najbardziej przyjaznego pubu w mieście i tętni życiem nie tylko w czasie weekendów.

Poza tym sklepy , kafejki , spacer po parkach , historia miasta w City Hall, każdy wybrał cos dla siebie...

 

Wolny weekend w CORK

 

Wolny weekend w Irlandii!

W sobotę wstaliśmy wcześnie  rano, szybkie śniadanie - tosty, zimne mleko, płatki,  sok pomarańczowy- już się przyzwyczailiśmy.

Autobusem o 7.3o wyruszyliśmy na Klify.

Moherowe Klify (Klify Moher) t znajdujący się w zachodniej Irlandii (hrabstwo Clare) i ciągnący się na długości około 8 km odcinek stromego i malowniczego klifowego wybrzeża. W najwyższych miejscach urwiska wznoszą się na przeszło 200 metrów nad taflę oceanu. Moherowe Klify uważane są za jedno z najpiękniejszych miejsc w całej Irlandii. Każdego roku odwiedzane są one przez ponad milion turystów. W związku z wiejącymi silnymi wiatrami dla zwiedzających wytyczone zostały tu specjalne bezpieczne szlaki, ponieważ zdarzały się już tu przypadki zdmuchnięcia nierozważnych turystów do oceanu. Przy dobrej widoczności z klifów zobaczyć można majaczące w oddali wyspy Aran oraz Zatokę Galway. Dodatkową atrakcją  klifów jest wzniesiona w XIX wieku kamienna wieża (O'Brien's Tower, która stanowi idealny punkt obserwacyjny. Formacja, która teraz tworzy klify powstała około 320 milionów lat temu.  Atrakcją są również stali bywalcy tych rejonów - mewy arktyczne a także plaskonury, alki i kruki.

Nam najbardziej podobały się Baby Cliffs of Moher, mniejsze, skaliste i mniej zagospodarowane przez człowieka.

Wróciliśmy wszyscy pełni wrażeń.

Podczas drogi kierowca opowiadał z irlandzkiem akcentem ciekawostki o okolicy, pobliskich zamkach, języku Gaelic, historii Irlandii.

Niestety trudno powtórzyć irlandzkie słowa, ale poniżej przygotowaliśmy krótkie przykłady:

PODSTAWOWE ZWROTY W JEZYKU IRLANDZKIM

Zwrot  Dia duit.  (dii-aa dit)   Cześć.

Odpowiedz Dia’s Muire duit.   (dii-aa iss mura dit)

Zwrot Conas tá tú. (kunas tou tu)  Jak się masz?

 

Nasza grupa szlifuje angielski - z irlandzkima akcentem. Idzie całkiem nieźle.

 

Pogoda w Irlandii wciąż słoneczna, dziś dzień wolny, leniuchujemy od rana.

Niedzielne popołudnie zamierzamy poświęcić na zwiedzanie katedry i licznych kościołów, jest tu też polska diecezja.

W Cork jest wiele historycznych budynków. Do najważniejszych miejsc należy Kościół Św. Anny w Shandon, gdzie osoby odwiedzające mogą osobiście wprawić w ruch dzwony. Zapraszamy do nowej galerii.

Wenecja - weekend w Bolonii

 
Grupa stażystów z Bolonii wybrała się w sobotę na zwiedzanie jednego z najpięknieszych miast na świecie - Wenecji.
 
Włoska przewodniczka - która bardzo dobrze mówiła po polsku opowiedziała nam wiele ciekawych historii związanych z tym miastem zakochanych.
 
Zapraszamy do galerii zdjęć. 
 
 
 

WIADOMOŚCI Z BOLONII    

 
    Grupa naszych uczniów jest już po tygodniu praktyk.
Uczniowie trafili do różnych miejsc pracy, samodzielnie musieli się również nauczyć poruszania po mieście.
W celu lepszego zapoznania z otoczeniem wzięli udział w grze miejskiej. W wolnej chwili poznają zwyczaje, kulturę jak również kuliniaria regiionu.
 
W sobotę wybierają się na zwiedzanie Wenecji. 
 
 
 
 

WIADOMOŚCI Z CORK

 
 A oto Newsy Cork - polski team ZS nr 23 zdobywa rynek pracy w Irlandii !
 
 Nareszcie weekend!

 Wszyscy juz pracują - każdy w innym stylu, na innym stanowisku, niektórzy przerzucają palety, inni są w biurach, sklepach i magazynach. 
Jedni krócej, inni dłużej. Każde stanowisko ma swoje plusy i minusy, jak to w życiu.
Zobaczymy jak bedzie w przyszłym tygodniu.
Jutro wycieczka na Cliffy - jedziemy nad Ocean Atalntycki, pewnie będzie wiało. Na razie pogoda zupełnie znośna. 

 

Rozpoczęcie pobytu

 

 

Na miejscu czekali przedstawiciele organizacji stażowych.
Cierpliwie przeszliśmy odprawy, na miejscu czekali przedstawiciele organizacji stażowych.
Widoki z samolotu niesamowite.
Zdjęcia w galerii na naszej stronie.
Grupa irlandzka pierwszy szok kulturowy ma za sobą, z angielskim wszyscy radza sobie nieźle,pogoda zupełnie dobra jak na Irlandię, tylko dwa razy padało, a słońce było przez większość dnia - zwiedziliśmy miasto z Chrisem , który będzie się nami opiekował. Wciąż oswajamy się z różnorodnością zwyczajów.

Uczniowie klas trzecich rozpoczęli swój pobyt na praktykach zagranicznych. Obie grupy są już na miejscu w Cork i Bolonii, podróż bez komplikacji.

Na miejscu czekali przedstawiciele organizacji stażowych. Cierpliwie przeszliśmy odprawy, na miejscu czekali przedstawiciele organizacji stażowych.

Widoki z samolotu niesamowite.

Zdjęcia w galerii na naszej stronie.

Grupa irlandzka pierwszy szok kulturowy ma za sobą, z angielskim wszyscy radza sobie nieźle,pogoda zupełnie dobra jak na Irlandię, tylko dwa razy padało, a słońce było przez większość dnia - zwiedziliśmy miasto z Chrisem , który będzie się nami opiekował. Wciąż oswajamy się z różnorodnością zwyczajów.

 

PRZYGOTOWANIA DO WYJAZDU

Przygotowania do wyjazdu trwają -kurs języka angielskiego i włoskiego, zajęcia w nietypowej formie, wszyscy raczej uśmiechnięci, 
choć uczą się podczas wakacje!
Brawo dla wytrwałych!
Kiedy nauczycie się angielskiego albo przełamiecie bariery swobodnego mówienia , będziecie z siebie dumni –
osiągniecie coś, o czym marzy wielu ludzi i dzięki temu zyskacie wiele pewności siebie, która jest bardzo 
potrzebna w codziennym życiu.

	

Zapraszamy do fotogalerii. 

INFORMACJE SZCZEGÓŁOWE

 
Lista na staże zagraniczne do Irlandii i Włoch została zamknięta. 
Gratulujemy wszystkim uczestnikom odwagi w podejmowanie mądrych decyzji życiowych! Przed wami wielkie wyzwanie i przygoda życia! 
W razie trudności będziemy Was wspierać- językowo , psychicznie , do odważnych świat należy! 
 
 
przyjmują młodzież z różnych stron Europy i świata, zapewniając pomoc 24h na dobę. Poczytajcie blogi uczestników, oglądnijcie filmiki, zaplanujcie dobrze, co ze sobą wziąć w zależności od klimatu wybranego kraju. Dostępne będą pralki. 
 
 Kieszonkowe   -  70 € / tydzień.
 
Po kupnie biletów lotniczych w przyszłym tygodniu podam informacje dotyczące bagażu - 20 kg walizka plus bagaż podręczny.

 

Na lotnisko we Wrocławiu musicie dojechać sami , szczegóły wkrótce.

Tu mamy zakwaterowanie w Cork https://www.sheilashostel.ie/  a tutaj  zakwaterowanie w Bolonii https://www.rtmliving.com/bologna/en/rents/studying.php

Przypominamy harmonogram zajęć przygotowawczych:

 - piątek  26 sierpnia -  9:00 - 15:00 zajęcia językowe 
 - poniedziałek, wtorek - 29.08 i 30.08  9:00 - 15:00 dalszy ciąg zajęć językowych (angielski)

  Dla grupy jadącej do Włoch

 - środa 31.08 9:00-15:00 język włoski 
 - czwartek 1.09 (po rozpoczęciu roku) język włoski do 16:00 

 Weekend do wyboru 3, 4 września lub 17,18 września - zapiszcie się jutro na wybrany termin - będzie to  przygotowanie pedagogiczno- kulturowe. 

Tematy  zajęć: 
- Jak radzić sobie ze stresem w nowym miejscu, rozłąka z domem,  przyjaciółmi, różnice kulturowe. Godziny zostaną ustalone (tez cały dzień). 
Obecność na wszystkich zajęciach obowiązkowa! Prosimy o punktualne przybycie.      

Planujemy spotkanie dla rodziców - w dniu wywiadówki we wrześniu, termin poda wychowawca.

Odbierajcie maile z informacjami, przypominam o regulaminie i Europassie cv w języku angielskim.

 

 

DODATKOWE INFORMACJE

Irlandia - Informacje praktyczne

Irlandia zachwyca swoim krajobrazem - połączeniem gór, pagórków, jezior i morza od wschodu z oceanem napływającym z zachodu. Zielona Wyspa na pewno pozostawi na każdym niezapomniane wrażenia. To wiecznie zielona
trawa, palmy i róże kwitnące w grudniu. Irlandia to wielokulturowa mieszanka emigrantów z całego świata ,mieszka tam duzo Polaków. 
Irlandia ma dwa języki urzędowe: irlandzki i angielski. Jednak jedynym językiem, w który każdy Irlandczyk swobodnie rozmawia jest angielski. 
Język gaelicki irlandzki (Gaeilge lub Gaelic Irish) niemal zanikł po okresie Wielkiego Głodu. Próbuje się go ratować poprzez wprowadzenie do programu nauczania w szkołach czy poprzez rozgłośnię radiową Raidió
na Gaeltachta ( w skrócie RnaG) i stację telewizyjną Teilifis na Ghaeilge. 

W całym kraju język występuje na dwujęzycznych drogowskazach, kierunkowskazach na lotniskach, stacjach autobusowych, kolejowych itp. 
Jednak bastionami języka są tzw regiony Gaeltacht, które obejmują obszary hrabstw Donegal, Mayo, Galway, wyspy Aran, Kerry, Cork, Waterford oraz dwie małe wioski w Meath. 
Sam irlandzki angielski ma różne akcenty - zobaczymy jak mówią w Cork!

Ceny. Niestety ceny w Irlandii są dość wysokie i musicie liczyć się z tym, że wydacie zdecydowanie więcej niż w Polsce.
Chleb kupicie za 0,8 euro, 1,5l wody mineralnej za 0,6 euro. Za tradycyjną irlandzką zupę wraz z chlebem sodowym (pycha, szczególnie w połączeniu z masłem) w pubie zapłacicie od 3,5 do 4,5 euro.
W Irlandii jest wiele sklepów sieci Tesco, Lidl oraz Aldi. W nich można znaleźć sporo taniej, ale i smacznej żywności (np.Tesco ma charakter delikatesów). Litr mleka– 0,85 euro, 1.5 litra wody – 0,40 euro.
Stosunkowo tanio można zjeść we wszechobecnych fast foodach, wśród których sporą popularnością cieszą się irlandzkie filie popularnych amerykańskich firm. 
Ceny hamburgerów i cheeseburgerów rozpoczynają się już od jednego euro.

Pogoda w Irlandii jest totalnie nieprzewidywalna i przewrotna. W jednym dniu deszcz może padać kilka razy dziennie, a zaraz po nim słońce pokazuje się na niebie.
Zdecydowanie zawsze należy być przygotowanym na deszcz, dlatego zalecam zabranie płaszcza przeciwdeszczowego. Parasol odraDzam, bo wiatr może wam go zabrać zanim zdążycie 
zauważyć.
 
 WAZNE!
Na wyjazd do Irlandii potrzebne będą adaptery do urządzeń elektronicznych przywiezionych z Polski- ładowarek do telefonu ,suszarek, laptopów (w Saturnie cena ok 12 zl).      
 https://saturn.pl/rtv-i-telewizory/adapter-hama-adapter-podrozny-wielka-brytania-europa

  

  
Włochy - informacje
 Pyszne jedzenie.Jedzenie dla Włochów to niemal rytuał. Pizza,pasta, tiramisu. Bajkowa architektura. Sztuka i szykowna elegancja. Jeden z najpopularniejszych kierunków turystycznych ale kradzieże zdarzają się
tu dosyć często, więc warto mieć zawsze swoją torbę na oku, zwłaszcza w metrze czy zatłoczonych atrakcjach turystycznych.
Wtyczki jak w Polsce.

Pogoda w październiku w Bolonii  około 20 C ale w tym czasie często zdarzają się ulewy - sprawdzimy pogody długoterminowe.

 

PODSUMOWANIE REKRUTACJI

Główne informacje przed wyjazdem na staże zagraniczne
1. Ostateczna lista na staż zagraniczny jest zamknieta, od tej chwili naliczane sa koszty rezygnacji - regulamin dostepny na stronie w
plikach!

2. Uczestnik może zrezygnować z udziału w Projekcie, w ciągu 3 dni od daty otrzymania informacji o zakwalifikowaniu go do udziału w Projekcie. Na powstałe w
ten sposób wolne miejsce zostanie zakwalifikowana osoba z listy rezerwowej.

3. Uczestnik, który rozpocznie udział w Projekcie, może zrezygnować tylko w wyniku ważnych zdarzeń losowych (np. poważna choroba).

4. W przypadku rezygnacji Uczestnika bez uzasadnienia lub skreślenia z listy zobowiązany jest on pokryć wszystkie koszty powstałe w związku z jego
uczestnictwem do czasu rezygnacji, lub skreślenia z listy, tj. koszty procesu rekrutacyjnego, koszty szkoleń, transportu, czy organizacji stażu.



Agnieszka Palac

 

DODATKOWY NABÓR

 Uwaga - dodatkowy nabór na wyjazd na praktyki do Włoch

	
 Ogłoszenie dotyczy nie tylko klas trzecich!

	
Szukamy osób zmotywowanych, odpowiedzialnych, chętnych do pracy nad własnym rozwojem, myślących o karierze zawodowej.  
 
Wszystkie zainteresowane osoby proszę o  szybki kontakt mailowy na adres a_palac@poczta.onet.pl - ze względu na sytuacje losowe  zwolniły się miejsca. 
Termin wyjazdu 25.09-25.10. 2016- 4 tygodnie praktyk w Bolonii dla logistyków i spedytorów, wyjazd całkowicie dofinansowany, mieszkamy w hostelu - regulamin rekrutacji i 
wyjazdu  w  plikach na naszej stronie.   
   
 Osoby zakwalifikowane musza wziąć udział w darmowych kursach przygotowawczych językowych (angielski i włoski)-  oraz pedagogicznych,od 22.08 w godzinach od 9-15. 
Gorąco namawiamy do skorzystania z szansy.
Organizatorzy: Agnieszka Pałac

 

 

SZKOLENIA

 
 
  Witamy po przerwie wakacyjnej !
 
  wszystkich zakwalifikowanych na staż zagraniczny oraz rezerwowych- już prawdopodobnie są wolne miejsca. 
 
   Zaczynamy 22 sierpnia o godz 9 .00 zebraniem i szkoleniem. 
 
   - najpierw zebranie informacyjne - obecność obowiązkowa, odpowiemy na wszelkie pytania. 
 
 
   PLAN SZKOLENIA  
   
   (godziny 9-15, w tym przerwa na jedzenie)
 
  •  22 - 23.08.2016 (poniedziałek, wtorek) - zebranie - ważne informacje , plan działań  - JĘZYK WŁOSKI
  •  24 - 26.08.2016 (środa - piątek) - JĘZYK ANGIELSKI
  •  29 - 30.08.2016 (poniedziałek, wtorek) - JĘZYK ANGIELSKI
 
  Zajęcia w formie zabawowej, bezstresowej, z lektorami polskimi i Native Speakerami.
 
  Mamy nadzieje, że wszyscy macie dokumenty potrzebne do podroży - dowód osobisty lub paszport !!!
 
  Przypominamy, że wyruszamy ok 24-25 września na 4 tygodnie.
 
  Grupę irlandzka czeka rozmowa kwalifikacyjna przez Skypa- termin ustalimy 22.08
 
   W razie pytań i wątpliwości piszcie na maila a_palac@poczta.onet.pl  
 
   UWAGA!
    nieusprawiedliwiona nieobecność lub rezygnacja spowoduje naliczenie kosztów.  Proszę powiadomcie się nawzajem o terminach. 
 
    Miłego wypoczywania , czeka nas ciekawy początek roku, zbierajcie siły. 
 
    Pozdrawiamy, do zobaczenia wkrótce  Agnieszka Pałac , Lidia Wołk , Alicja Jarosz. 
  

ROZMOWA NA SKYPE

24 czerwca zapraszamy na krótkie interview na Skypie z pracodawcami , godzina zostanie jeszcze podana (szykujcie się na kolo 11:00). Sala zostanie również podana.

Prosimy bądźcie wszyscy - chcemy się pokazać jako zorganizowana grupa , nie denerwujcie się jak wypadniecie, to raczej formalność, żeby po prostu się odważyć, przełamać barierę.

Możecie przygotować sobie odpowiedzi. Na naszej stronie w dziale pliki ściąga.

Gratulujemy wszystkim CV - bardzo dobre, niektórzy się naprawdę postarali.

Pozdrawiamy, życzę odpoczynku i odwagi w realizacji swoich celów.

Nauczcie się mówić i myśleć o sobie dobrze, ale prawdziwie.

See you soOn, Have a nice holiday ! 

UWAGA !!!

Uwaga spedytorzy - klasa 2 TS (przyszła trzecia klasa)

Zwolniły się dwa miejsca na praktykę do Włoch w październiku !!!

Osoby chętne proszę o kontakt mailowy a_palac@poczta.onet.pl lub osobisty jutro u Pani Agnieszki Pałac (jest w szkole od
9.00)

Chętni będą musieli napisać test językowy i dostarczyć CV w
języku angielskim.

Ostatnia szansa dla Was.

Agnieszka Palac
Koordynator Projektu Erasmus+

 

OGŁOSZENIE KOMISJI REKRUTACYJNEJ

 
 Do udziału w rekrutacji zgłosiło się 13 osób z 2TLA, 14 osób z 2TLB, 9 osób z 2TS,  14 osób z 2TLC.

5 osób zrezygnowało z wyjazdu przed testem z języka angielskiego.

2 czerwca o godzinie 17.15 odbyło się spotkanie informacyjne z rodzicami i uczniami.

Termin testu językowego wyznaczono na 3 czerwca  g. 9.40, trwał 45 minut, kilka osób przedłużyło czas pisania za zgodą  nauczyciela. 3 osoby pisały test w innym terminie po ustaleniu dat z komisją.

Test napisały 43 osoby.  Wyniki testu są do wglądu indywidualnie dla każdego uczestnika.

Komisja podliczyła punkty rekrutacyjne według zasad opublikowanego regulaminu:

- Test językowy – 100 punktów,

- średnia ocen z przedmiotów zawodowych w klasie drugiej i pierwszej x 50,

- średnia z języka angielskiego x 20,

- sytuacja życiowa do 30 punktów,

-  zaangażowanie w życie szkoły, podejście obywatelskie maksymalnie 30 punktów.

W dniu 7.06 ogłoszono  wyniki I tury rekrutacji – zakwalifikowano 25 osób z ogólną punktacją ponad 300 pkt. oraz  punktacją za podejście obywatelskie powyżej 5 punktów.

Komisja nie upublicznia nazwisk osób z punktacją od  0 do 5 punktów  ze względu na dobre imię tych uczniów – każdy ma szansę poprawy swojego zachowania. Uczniowie ci otrzymali tak niską punktację ze względu na słabą  frekwencję w szkole, małe  zaangażowanie w  działania szkoły, klasy, niestosowne zachowania na wycieczkach szkolnych, łamanie regulaminu szkolnego, niedostosowywanie się do reguł i zasad na lekcjach, współpracę z nauczycielami, lekceważenie norm społecznych. Analiza zachowania dotyczyła klasy pierwszej i drugiej.  W tej grupie znalazły się  osoby z ogólną  punktacja ponad 300 i oceną od 0 do 5 punktów ( w punkcie 4 regulaminu rekrutacji, te osoby nie dają  gwarancji powodzenia projektu), dały się poznać jako  stwarzające problemy, konfliktowe, łamiące reguły społeczne oraz statut szkolny. Próbujące narzucić własne zasady  funkcjonowania w grupie klasowej.  Komisja założyła, że uczniowie mogą stanowić zagrożenie dla skutecznej realizacji założeń wyjazdu na praktykę zagraniczna, jeśli  ich dotychczasowe zachowanie stwarzało  podstawy do tak niskiej oceny, nie wykonują poleceń nauczycieli, źle funkcjonują w grupie, mają niskie umiejętności społeczne.  Mogą mieć kłopoty z dostosowaniem się do reguł na wyjeździe.

 

II etap rekrutacji

 

Zostało 11 miejsc na wyjazd . W drugim etapie komisja skupiła się na ogólnej rekomendacji ucznia na staż według podanej ankiety załączonej na stronie.  Uczniowie z niższą  punktacją w ocenach ale solidne, przestrzegające zasad, słuchające poleceń nauczycieli  i wywiązujące się z powierzanych im zadań miały większe szanse zakwalifikowania się do projektu.

Po zebraniu opinii wśród nauczycieli, pedagoga, dodatkowych rekomendacji  i  przyznaniu punktów według wzoru ogłoszono ogólną listę 36 zakwalifikowanych, na liście rezerwowej znalazło się 6 osób, nie zakwalifikowano 3 osoby.

Punktacja II tury  oraz opinie do wglądu indywidualnie  dla zainteresowanych u koordynatora projektu.                

OSTATECZNA LISTA ZAKWALIFIKOWANYCH

  
   Poniżej prezentujemy listę osób zakwalifikowanych na praktyki zagraniczne.
 
   Wszystkie osoby zakwalifikowane (równiez z listy rezerwowej), przygotowują swoje CV  w języku angielskim na przyszły tydzień. CV muszą zostać dosłane najpóźniej do wtorku
  wieczorem mailem na adres a_palac@poczta.onet.pl  
  Każda z osób powinna przygotować się do rozmowy na Skype z pracodawcami i organizatorami stażu z Włoch i z Irlandii, przewidywany termin to 24 czerwca - w dniu rozdania świadectw. 
  Termin zostanie potwierdzony po wysłaniu CV.

	

Lista osób zakwalifikowanych na staż

2TLA

1. Adam Olejnik    

2. Jarosław Kozdrowski   -   Irlandia

3. Klaudia Posłuszna

4. Maciej Zolopa

5. Patryk Paczkowski

6. Beniamin Kuś

7. Paweł Wojewoda 

8. Radosław Malinowski

9. Patrycja Matysik

10. Michał Strawiński

2TLB

1. Aleksandra Bączyk

2. Aleksandra Nowicka  - Irlandia

3. Adam Golinczak

4. Dominika Dykij -  Irlandia

5. Gilbert Fuks  

6. Szymon Szwajkowski 

7. Mateusz Liberacki

8. Patryk Pawelczak - Irlandia

9. Dawid Hryhorczyk

10. Justyna Zielińska 

2TLC

1. Michał Czerniawski

2. Tomasz Dawid

3. Sebastian Jędrak 

4. Małgorzata Kałuża - Irlandia

5. Michał Laskowski 

6. Vanessa Pieta

7. Krzysztof Rataj

8. Krzysztof Staszak - Irlandia

9. Sandra Usińska 

10. Patrycja Wiącek

11. Karolina Wilk  - Irlandia

2TS

1. Aleksandra Ziomek

2. Hubert Sokołowski 

3. Oliwia Zalewska

4. Wojciech Dubas

5. Emil Bykowski

 

Lista rezerwowa

 1. Daniel Gil

 2.Tadeusz Kościuszko

 3. Jan Nowak 

 4. Bartosz Ptak

 5. Michał Kisielewski

 6. Katarzyna Gil  

 

  

 

CO DALEJ?

    Dostałeś się na praktyki zagraniczne i zastanawiasz się co dalej?

  1. Należy wyrobić paszport lub dowód osobisty.
  2. Stworzyć  CV w języku angielskim - zrobimy to razem w szkole, ale proszę przemyśleć co się w nim znajdzie.
  3. Przygotować krótkie informacje o sobie do rozmowy z pracodawcą na Skype – czym się interesujecie, rodzina, przyjaciele, wolny czas, dlaczego chcesz jechać na staż czyli internship, jakie masz oczekiwania w związku z tym wyjazdem - nauczyciele angliści sprawdzą i w razie potrzeby pomogą.
 
     W razie potrzeby pytajcie!

 

WSTĘPNE WYNIKI REKRUTACJI

2016-06-05 22:15

Wstępne wyniki rekrutacji EUROLOGIS

Lista osób zakwalifikowanych w I turze:

Klasa 2TLA

1 Adam Olejnik - 344,5 pkt.

2 Jarosław Kozdrowski - 418,5 pkt.

3 Klaudia Posłuszna - 373 pkt.

4 Maciej  Żołopa - 390,5 pkt.

5 Patryk Paczkowski - 393,57 pkt.

6 Paweł Wojewoda - 340.75 pkt.

7 Radosław Malinowski - 320,5 pkt.

9 Patrycja Matysik - 326,7 pkt.

Klasa 2TLB

1.Aleksandra Bączyk - 339 pkt.

2.Aleksandra Nowicka - 365,2 pkt.

3. Adam Golinczak - 305 pkt.

4 Mateusz Liberacki - 382 pkt.

5 Patryk Pawelczak - 401,27 pkt.

6 Justyna Zielińska - 303 pkt.

Klasa 2TLC

1 Michał Czerniawski - 375 pkt.

2 Tomasz Dawid - 393 pkt.

3 Krzysztof Rataj - 350 pkt.

4 Krzysztof Staszak - 380,75 pkt.

5 Małgorzata Kałuża - 335 pkt.

6 Patrycja Wiącek - 327,5 pkt.

7Michał Laskowski - 304,6 pkt.

8 Karolina Wilk - 401 pkt.

Klasa 2TS

1 Oliwia Zalewska - 376 pkt.

2 Emil Bykowski - 339 pkt.

Pozostałe osoby otrzymały mniej niż 300 punktów i będą potrzebowały dodatkowych rekomendacji do gwarancji powodzenia projektu.

     Pliki

Wyniki ogłoszone zostaną w czwartek po posiedzeniu komisji rekrutacyjnej w składzie wychowawcy klas, opiekunowie wyjazdu, pedagog szkolny .

Zostało jeszcze 11 miejsc oraz 3 na listę rezerwową. 

 

Spotkanie robocze

Zapraszamy uczestników na spotkanie wraz z rodzicami w dniu 2 czerwca w czwartek o godzinie 17.15 (po wywiadowce), w auli szkolnej - udzielimy wszelkich odpowiedzi i wyjaśnimy wątpliwości.

Test diagnostyczny z języka angielskiego odbędzie się w piątek 3 czerwca o 9.40 w sali 55- do zakwalifikowania się nie jest wymagany zaawansowany poziom języka ,ale ważna jest motywacja , chęć rozwoju osobistego i poważne potraktowanie wyjazdu.

Prosimy o przygotowanie ze swoimi wychowawcami średniej z przedmiotów zawodowych 
- klasa pierwsza koniec roku oraz klasa druga 1 semestr ,

Do rekrutacji potrzebna będzie również opinia wychowawcy .

Wyniki rekrutacji ogłoszone zostaną w połowie czerwca, tak by zakwalifikowani uczestnicy mogli zaplanować wakacje i czas na kursy językowe od 22 sierpnia.

Przeczytajcie koniecznie regulamin projektu - jest na naszej stronie w dziale PLIKI - także obowiązki uczestnika pkt 9!

Pliki

Do zobaczenia niedługo- w razie pytań prosimy o kontakt w szkole lub mailowy

 

Rekrutacja na praktyki

Ogłaszamy nabór na staże zagraniczne w Irlandii i we Włoszech w roku szkolnym 2016/2017.

Planowany termin wyjazdu na praktyki 4 tygodniowe:

  • data: 25.09- 23.10 2016
  • miejsce: Cork Partnership Europe -12 osób oraz Bolonia YouNet - 24 osoby z klas logistycznych i spedycyjnych.

Wyjazd na staże zagraniczne będzie całkowicie dofinansowany w ramach programu Erasmus+ 

Wstępny plan rekrutacji 


1. Złożenie podania w sekretariacie uczniowskim z danymi kontaktowym i zgoda rodziców na wyjazd (podpis rodzica na podaniu)

Wzór podania: "Zgłaszam swój udział w rekrutacji wstępnej na staż zagraniczny w Irlandii / we Włoszech w październiku 2016."

W podaniu proszę podać dane kontaktowe- klasa , adres mail, telefon , telefon rodziców.

Z dopiskiem opiekunów/ rodziców: "Wyrażam zgodę na udział syna, córki w rekrutacji na staż zagraniczny."

 Termin zgłoszeń – do 12 maja 2016.

2.Przed rozpoczęciem procesu rekrutacji zostanie opracowany szczegółowy Regulamin, który będzie dostępny na naszej stronie.
3.Po ogłoszeniu wyników odbędą się spotkania informacyjne z uczniami oraz rodzicami -planowany termin to czerwiec 2016, szkolenie językowe wybranych kandydatów ostatni tydzień sierpnia i wrzesień. 
4.Kryteria rekrutacji uwzględnią także uczniów, którzy do tej pory nie mogli wykazać się wybitnymi osiągnięciami w nauce, ale są zmotywowani do wzięcia udziału w projekcie i gotowi do działań. Chętni uczniowie będę oceniani według następujących kryteriów: 
a) Test z języka angielskiego - max. 100 pkt.
b) Średnia z przedmiotów zawodowych z poprzedniego roku – max. 300 pkt. (średnia mnożona przez 50)
c) Średnia z ocen końcowych z języka angielskiego z poprzednich lat – max. 120 pkt (średnia mnożona przez 20)
d) Ocena sytuacji życiowej ucznia – preferowana młodzież z mniejszymi szansami - 30 pkt.
e) Ocena zaangażowania w działalność szkoły, podejścia obywatelskiego ucznia - 30 pkt
Oceny wystawia wychowawca klasy i pani pedagog.

Wszelkie pytania i wątpliwości prosimy kierować do pani Agnieszki Pałac, szkolnego koordynatora projektu. 

 

Szukaj na stronie

© 2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.